„Морамо да сачувамо Ердогана у нашем тиму, док Русија и Кина покушавају да изврше утицај на Анкару“, наводи у свом чланку за „Тајмс“ Мајкл Берли из аналитичког центра „ЛСЕ идеас“.
Берли пише да је криза у односима САД са Турском настала због куповине четири дивизиона руска противваздушна ракетна система С-400. Анкара је кренула на овај корак, након што је Вашингтон одбио да прода Турској своје системе „Патриот“.
Аутор даље наводи да председник САД Доналд Трамп има добре односе са лидером Реџепом Тајипом Ердоганом, док сам Ердоган са подозрењем гледа на САД, јер сматра да је Вашингтон био умешан у покушај државног удара у Турској 2016. године.
Берли тврди да САД чекају када ће се Турска вратити у „западни загрљај“. То је повезано са несигурним економским стањем републике и са падом популарности председника Ердогана.
Русија, пише даље аутор, жели да Анкара изађе из НАТО. Из тог разлога, сматра аутор чланка, Москва је затворила очи на то што је турска војска 2015. године оборила руски ловац, а годину дана касније је био убијен руски амбасадор.
По његовом мишљењу, још увек је рано говорити да ли је Турска изгубљена. У блиској будућности ће бити јасно да ли ће „Кина доћи са својим иновацијама, или ће се „Русија показати као непоуздани пријатељ“.
Међутим, и ЕУ и САД, по мишљењу аутора овог чланка, треба добро да размисле пре него што „изгубе“ Турску, и то због неколико руских ракета које је Ердоган купио.