Прошлог викенда у Херцег Новом је одржана манифестација „Трг од ћирилице“, а током хуманитарног концерта „За наше Косово и Метохију“, који је одржан у оквиру те манифестације, Георгиев је певао традиционалне песме „Тамо далеко“ и „Црна Гора и Србија то је једна фамилија“.
Кривичну пријаву против организатора ове манифестације раније је најавило Министарство културе Црне Горе због, како је било наведено, „кршења низа законских одредби, истицања симбола других држава, скрнављења државне химне и готово незаобилазних политичких и националистичких порука“.
Из Црногорског покрета наводе да су се на поменутом концерту иступима говорника, који су били подржани „организованим клерофашистичким дивљањем масе хулигана, вређали Црногорци и Црна Гора и призивала окупација земље“, пренео је портал „РТЦГ“.
Изводиле су се, кажу у образложењу пријаве, песме „Тамо далеко“ и „Црна Гора и Србија то је једна фамилија“, које су „особеном интерпретацијом певача Влада Георгиева, мењањем одређених речи, сугерисале да су делови Црне Горе Србија и да је Црна Гора подређена Србији“.
Додају и да је познато да је Владо Георгиев, изводећи песму „Тамо далеко“ по Србији, певао стихове — „Тамо далеко далеко, далеко крај мора, тамо је Херцег Нови, тамо је Србија“.
„Овај пут је певајући о Србији ’крај мора‘, јасно, у прегрејаној националистичкој атмосфери, асоцирао на наведене стихове у којима се Херцег Нови смешта у Србију“, наводи се у саопштењу овог удружења, чији је један од оснивача Стево Вучинић, који је и председник Савета канонски непризнате такозване „црногорске православне цркве“.
Сматрају да су накнадни покушаји да се релативизује одговорност — само покушаји да се прикрије јасна намера изазивања националистичке еуфорије, а посебно што се у публици налазио већи број туриста из Србије и имајући у виду да се Херцег Нови у Србији представља као „српски град“.
Из тог удружења очекују да ће црногорско тужилаштво поступити по њиховој пријави, иако им, како кажу, искуство говори да се тужилаштво намерно ограђује од поступања по кривичним пријавама против Митрополије црногорско-приморске.
То је, сматрају у Црногорском покрету, довело до тога да „Митрополија црногорско-приморска још безобзирније не поштује законе Црне Горе, вређа припаднике црногорске и других нација, вернике (такозване) ’црногорске православне цркве‘, иновернике и атеисте, преправља црногорску баштину, гради без дозволе, позива своју паству на физичко насиље и супротстављање државним органима“.
Они су позвали надлежне државне органе да, у сарадњи са међународном заједницом, покрену реформу правосуђа, јер је, како истичу — неприхватљиво да у правосуђу раде људи који деле ставове Митрополије црногорско-приморске.