Против Пољака ће Американци играти нови утешни меч, а најгори пласман тим САД имао је 2002. године, када је био шести, и то после пораза од Југославије у четвртфиналу.
Американци су потом били бронзани 2006. године, па су освајали злато 2010. и 2014. године. Овога пута су остали празних шака већ у четвртфиналу.
Као да то није било довољно — где је стала Француска, наставила је Србија. Све то прокоментарисано је прилично помирљивим тоном у Америци, медији су одавно свесни да је послат слабији тим, али је тињала нада да се може доћи до бољег резултата.
„И-Ес-Пи-Ен“ је фијаско испратио насловом „Америка дотакла историјско дно на Светским првенствима“, где је посебан акценат стављен на то да меч није много значио чак ни нашим играчима, преноси „Телеграф“.
„Понекад је највећа увреда апатија“, почиње текст новинар „И-Ес-Пи-Ена“ Брајан Виндхорст.
„Када је у среду Француска победила Америку, неки од играча ’триколора‘ имали су сузе у очима, а звезда тима Руди Гобер рекао је да му се испунио животни сан. У четвртак, када је Србија имала предност од 25 поена и на крају победила Америку и ’осветила се‘ за пораз у борби за олимпијско злато 2016. године... Није било ничега“, пише Виндхорст.
„Није било емоције. Српски играчи су само одшетали са паркета. Истина је да меч није доносио ништа, Америка се већ квалификовала за Токио, а Србија није, играла је за понос. Али када је Аустралија победила Америку у пријатељском мечу, славила се победа као врхунац историје“, коментарише новинар „И-Ес-Пи-Ена“.
Он је истакао и да је Богдан Богдановић већ архивирао ову утакмицу, и то без превелике помпе.
„Писаће се резултат, али то је само још једна утакмица“, рекао је бек Сакраменто Кингса, који је Американцима убацио 28 поена.
„Играћемо за седмо место у Пекингу, биће то најгори крај Светског првенства за ову земљу. Та позиција је адекватна, управо ту нам је место на овом турниру. И да су победили Француску, не би имали снаге да победе још два меча. ФИБА је овако најавила полуфинала — трон је празан. Хајде да то преведемо — краљ је мртав“, искрен је Виндхорст.
And then there were 4️⃣! #FIBAWC #WorldGotGamehttps://t.co/yVUksKWZrL
— Basketball World Cup (@FIBAWC) September 11, 2019
„Од пријатељске утакмице са Аустралијом, овај тим има учинак 7:3. Било би 6:4, да Турска није прокоцкала неколико прилика да победи. Али тешко је судити тиму, показали су момци карактер, нису ’хватали кривине‘. Интензитет почетка мечева је могао да буде бољи. Занимљиво је и да Попович није одржао комплетан тренинг пуне две недеље“.
„И-Ес-Пи-Ен“ истиче да је овај резултат отрежњење за америчку јавност.
„Овај тим није одиграо испод својих могућности, а то је отрежњујуће. Видећемо да ли је то знак за узбуну за неке талентованије америчке играче. Мораће Попович да ревидира списак у наредних 10 месеци“, закључује Виндхорст.
Са друге стране, Скот Глисон из „Ју-Ес-Еј тудеј“, је кроз пет тачака образложио дебакл америчке репрезентације у Кини.
Прва је — недостатак топ играча, друга — промена селектора, а трећа — недостатак одговора на високе играче. Тако је сликовито описано како је Руди Гобер потукао ривале — било је 41:28 у скоковима за Французе, а само Гобер је дошао до 16 ухваћених лопти, уз 21 поен.
Повреде су биле још један фактор, и за крај — признање да и друге земље имају квалитет и да иду узлазном путањом, на шта је и Попович упозоравао.