Он је подсетио да је Ватикан и до сада имао утицај на политику Брисела, где су иницијативе ранијих папа биле добродошле.
„Разговор папе Фрања и председника Александра Вучића, према мишљењу многих у Ватикану, био је изузетно користан и конструктиван“, рекао је овај свештеник, понављајући да је и том приликом изражена папина жеља да посети Србију.
„Није тајна да је велика жеља овог папе да оде у Србију, али и у Русију. Ватикан је свестан да то не зависи, када је реч о Србији, само и искључиво од председника Вучића, али су веома добро прихваћене његове речи, из којих се види да подржава долазак папе“, рекао је неименовани саговорник „Новости“.
Папа је са Вучићем, указују у Ватикану, имао веома отворен разговор, није се бежало ни од најосетљивијих тема, а председник Србије детаљно је упознао папу са догађајима на Косову, пишу „Новости“.
Утисак саговорника „Новости“, који наглашава да је реч о личној процени, је да се неће ништа мењати ни у односу Ватикана према признању Косова.
„У дипломатији никад ништа није готова прича, али процењујем да је главна порука Ватикана — да се седне за сто и разговара. О признању Косова нема у овом часу ни говора“, рекао је свештеник.
Ватикански кругови су са посебном пажњом пропратили иницијативу да се ради на успостављању бољих односа Хрватске и Србије, пишу „Новости“. Истовремено, Ватикан пажљиво прати и положај католика у Србији, а саговорник „Новости“ каже да га не би изненадило да и ватиканска дипломатија ускоро покрене иницијативе које би водиле побољшању односа Србије и Хрватске.
Извор „Новости“ у Ватикану указује да „ако ова посета буди наду за почетак нечег новог, то би пре свега значило да и дијалог Хрватске и Србије буде конструктивнији“.
На питање хоће ли папа ускоро посетити Србију, неименовани извор „Новости је рекао да „нико никога не пожурује, али утисак је многих у Ватикану да је дошло време да папа Фрања отпутује у Београд“.