Тај договор би требало да буде конкретизован на скупу у Новом Саду 9. и 10. октобра, на којем очекује Заева и Раму, а где ће главна тема бити конкретизација планова за јаче повезивање тржишта у региону, односно креирање својеврсног „малог шенгена“.
„То што смо разговарали синоћ, то ћемо конкретизовати. Хоћемо политички и економски дубље да се повезујемо и да излазимо као блок пред Европску унију и друге, а не појединачно“, рекао је Вучић новинарима у Њујорку.
То ће бити први корак, а циљ је да повучемо и друге у региону, рекао је Вучић и додао да би за нас било важно, због слободног протока робе и услуга, да се у то „увуче“ и Приштина, да све буде на још вишем нивоу економских интеграција него у оквиру Цефта, те да се привуку и БиХ и Црна Гора.
Он је уверен да су сви у региону схватили да су појединачно мали и слаби на другим тржиштима, те да би, уз успостављање јединственог тржишта, заједно били неупоредиво јачи у наступу пред светом и пред ЕУ.
„Те идеје данас можда не изгледају много важне, али гарантујем да бисмо драматично увећали ниво наших инвестиција, који је већ велики, помогло би и другима... такво окружење би све нас подигло“, уверен је Вучић.
Отворени смо, каже, за нешто што неки зову „мали шенген“, али како год га звали, за нешто где ћемо имати пуну слободу кретања, промета робе и услуга.
Вучић је рекао и да је данас имао добар састанак са генералним секретаром УН Антониом Гутершом, који је похвалио опредељење Србије за мир и стабилност и одговорност Србије у понашању .
„То је рекао пред свима и пред Розмери ди Карло (која се својевремено у Стејт департменту бавила Србијом и Балканом)“, рекао је он, пренео је Танјуг.
Што се тиче састанка са премијером Грчке Киријакосом Мицотакисом, Вучић каже:
„Важно је да Грчка, упркос различитим гласинама, остаје при свом ставу. Мицотакис ми је рекао: ’Александре, не брини‘ и потврдио да Атина жели да Београд и Приштина дођу до компромисног решења, али пре него што дође до тога, ако дође, Грчка неће мењати свој став по питању независности“, рекао је Вучић.