„Промена наше позиције би била мања срамота од тога да наставимо да признајемо државу која никада није била држава и не би требало то ни да буде“, рекао је Еван за чешке „Лидове новини“.
Чешки стручњак сматра да Косово нема никакав посебан третман, већ да је то само још један случај у ком су снажне државе одлучиле да повреде суверенитет друге државе, у овом случају Србије, и да је бомбардовање било „питање моћи“. Он подсећа да се у документима УН „најдаље дошло до термина аутономије, о независности се никада није говорило“.
Еван истиче да су неке државе одлучиле да повуку признање Косова и износи став „да би требало да Чешка буде међу њима“.
„Огромна је срамота када држава мења свој став, али је још већа срамота што смо имали могућност да одбијемо признање, а нисмо то урадили“, каже Еван.
Он тврди да је становницима Косова „накалемљен косовски идентитет, како би се разликовали од Албанаца у Албанији“. Према његовим речима, то је, просто, иста етничка група у другој земљи, каквих је, уосталом, по свету гомила.
„Могли смо да будемо као Словаци, који имају јединствен став, који подржава већина становништва. То не значи да са Косовом имају лоше односе, напротив, тамо су веома активни“, закључује Еван.
За одлуку Владе своје земље да призна независност Косова Еван каже да је била „неконзистентна, неморална и по свим питањима лоша одлука“.
„Док са Албанијом немамо готово никакве историјске везе, са Србијом имамо богату и веома пријатељску и дугу заједничку историју. Зато се тај потез може посматрати као издаја Срба“, објашњава Еван.
Еван је Косово упоредио са Северном Ирском, преноси Танјуг.
„Радило се о етнички и религијски мотивисаном конфликту, веома слично као на Косову. Међутим, идеја да би министарка спољних послова САД Медлин Олбрајт одлучила да бомбардује Лондон је незамислива“, истиче Еван, који оцењује да је, и 11 година после једнострано проглашене независности — конфликт и даље замрзнут.
„Не би требало да улепшавамо стварност. Да косовска влада нема експлицитно покриће западних сила, требало би сви они одавно да заврше пред судом. Цела владајућа гарнитура, било око Рамуша Харадинаја или Хашима Тачија, велика је брука. На Косову о томе сви причају. Тамо је нестао велики број сведока који одбијају да сведоче, а неки су и убијени“, упозорава Еван.