Та епоха у историји Срба и Руса, али и целе Европе, представља веома динамично историјско раздобље у којем су се одвијале крупне политичке, социјалне, културне и геополитичке промене. Онe су у великој мери определиле судбину и једног и другог народа и њихових држава, стоји у саопштењу.
У историји Срба, епоха је започета Српском револуцијом 1804. године и тежњом за ослобођењем и уједињењем српског народа, да би се после великих историјских ломова завршила распадом Југославије крајем 20. века.
Слична историјска раскршћа и преокрети могу се пратити и у историји Русије и руског народа, од „Грчког пројекта“ царице Катарине, преко великог историјског лома каква је била Октобарска револуција 1917. године, па све до распада Совјетског Савеза крајем 20. века, готово у исто време када се распадала Југославија.
Међународна научна конференција је прилика да се научно осветле сличности и разлике у развитку тих држава и њихових друштава, али и међусобни утицаји и сарадња двају народа. Скуп организује Одељење историјских наука САНУ, наведено је у саопштењу.