„Видимо да је турска инвазија променила ситуацију. Курде су препустили судбини њихови покровитељи из САД. У таквим условима они ће бити или уништени или ће пристати на неки споразум са Владом Башара Асада“, рекао је Коротченко.
Према његовим речима, на територијама које су напустиле САД формирао се „сигурносни вакуум“, јер сиријске државне снаге сада заузимају оне зоне за које се испоставило да су фактички ничије и на тај начин успостављају контролу и шире своје поље легитимне власти.
Раније је саопштено да је сиријска војска први пут у последњих пет година ушла у Раку и разместила у том граду посматрачке пунктове.
Рака је још 2014. године пала у руке терористичке организације ДАЕШ-а и од тог тренутка се сматрала упориштем тог калифата.
Турска војна операција у Сирији
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган је 9. октобра објавио да почиње операција „Извор мира“ у северној Сирији. Анкара је саопштила да су дејства турске војске усмерена против Радничке партије Курдистана и терористичке организације ДАЕШ-а. Турска авијација је истог дана напала град Рас ел Аин и низ других сиријских градова на граници двеју земаља. Касније је објављен почетак копненог дела операције.
Министарство одбране Турске је 12. октобра саопштило да су турска војска и сиријска оружана опозиција преузели контролу над Рас ел Аином.
Сиријске власти су више пута осуђивале окупациону политику Турске на северу Сирије. Русија је навела да Турска треба да избегава дејства која би могла да стану на пут решавању сиријског сукоба, који траје од 2011. године.