Ово је на седници Савета СБ УН поручио Ивица Дачић поводом недавно одржаних избора на Косову и Метохији:
„И након избора на којима је освојио највећи број гласова, Курти је показао да од идеје ’велике Албаније‘ нема намеру да одустане, јер у својој канцеларији у којој прима и представнике ваших земаља на почасном месту истиче заставу Албаније“.
Дачић је рекао да се сада поставља једно веома озбиљно питање:
„Да ли чињеница да су се поједини дипломатски представници фотографисали у оваквом декору говори о томе да неки чланови међународне заједнице дају легитимитет овим опасним и дестабилизујућим намерама? Свих ових година силно сте време потрошили оптужујући Србију да подрива територијални интегритет тзв. Косова, а сада ваши представници седе испред заставе Албаније усред Приштине и то у канцеларији будућег премијера тзв. Косова који негира територијални интегритет Косова. Па где вам је ту застава тзв. Косова и зашто сада ћутите око тога?“
Министар је подсетио све да Аљбин Курти, претендент на функцију премијера тзв. Косова, отворено говори да не жели да разговара са Српском листом, која је победила на изборима и која је легитимни представник Срба на КиМ.
„Каква је то демократија у којој потенцијални премијер не прихвата изборне резултате јер му нису по вољи? Каква је то тзв. правна држава у којој потенцијални премијер најављује да ће тражити да се сви досад постигнути споразуми преиспитају кад дође на власти и тврди да је најважнији део Бриселског споразума — онај о успостављању Заједнице српских општина — мртво слово на папиру?“, упитао је шеф српске дипломатије.
Дачић истиче да је последњих дана Курти заоштрио своје изјаве и говорио о томе како ће од Србије захтевати ратну одштету и исплату наводних дуговања према тзв. Косову.
„Можда Курти није упознат са чињеницом да Србија отплаћује скоро милијарду долара кредитних дугова који се односе на кориснике са КиМ. У овом случају одједном нико не спомиње независност тзв. Косова од Србије. Ако сте наводно независна држава, што не враћате ви своје дугове?“
Дачић каже да дубоко верује да свако ко одбија дијалог не ради за добробит ни српског ни албанског народа на КиМ.
„Искрено се, ипак, надам да ће Приштина након формирања власти укинути таксе и тиме створити услове за дијалог и тражење мирног и компромисног решења за сва отворена питања. Такође се надамо да ће одустати од политике мржње, нетолеранције и дискриминације. Јер овде није само реч о изборима и кампањи, већ о дугогодишњем тренду радикализације албанске заједнице, за које директну одговорност сносе власти у Приштини“.