Током посете Београду Чајка се састао са председником Србије Александром Вучићем и министарком правде Нелом Кубуровић, а са Загорком Доловац, републичким јавним тужиоцем Србије, потписао је програм сарадње два тужилаштва.
Сарадња Русије и Србије у области правосуђа расте, поручено је током састанка Чајке и председника Вучића. Председник Србије је изразио задовољство због недавно закљученог споразума између руског Тужилаштва и Министарства правде Србије, који омогућава размену професионалног искуства и повећање квалификације тужилаштва.
Споразум су крајем септембра у Санкт Петербургу потписали Чајка и министарка правде Србије Нела Кубуровић, а према документу сарадња се посебно односи на питања борбе против организованог криминала, тероризма и корупције, као и на пружање узајамне правне помоћи у кривичним и административним питањима.
У разговору за Спутњик Чајка истиче да је током ове посете Београду са Нелом Кубуровић размотрио како реализовати тај споразум, а потписан је и програм сарадње до 2022. године између Генералног тужилаштва Русије и Тужилаштва Србије.
Објашњавајући шта то конкретно значи за грађане две земље, генерални тужилац Русије каже да је то, пре свега, заједнички рад на решавању проблема који се оштро намећу, као што су траснационални организовани криминал, екстремизам и нелегалне миграције.
„То су данас акутни проблеми, не само у Европи, него и у читавом свету“, констатује Чајка.
Он истиче и да је српске колеге позвао на конференцију која ће бити одржана у Санкт Петербургу у јуну следеће године, на тему проблема нелегалне миграције, а у оквиру Савета Европе, и уз учешће 20 до 25 земаља.
Према његовим речима, са Нелом Кубуровић, као и са министром унутрашњих послова Небојшом Стефановићем, разговарао је и о механизмима борбе против транснационалног организованог криминала.
Чајка посебно издваја сарадњу у борби против нелегалних миграната, у оквиру које се, како наводи, организују округли столови и размењују искуства.
„Основни правци у тој сфери су да неоспорно треба штитити свој суверенитет и интересе државе, друштва и свог народа, и да треба полазити управо од тога. Наравно, не кршећи норме међународног права и своје међународне обавезе, али треба проналазити неке компромисе“, истиче руски званичник.
Чајка је на крају као актуелна питања у којима две земље јачају сарадњу навео и борбу против прања новца, као и да је посебно занимљив и актуелан сајбер-криминал.