„Ми зависимо за 30 одсто од испорука гаса из Русије. Ту нема никакве сумње. Мислим да је за Русију важно да ми купујемо тај гас. Интереси су овде узајамни, то је прилично јасно“, рекао је бивши министар на немачко-руском форуму „Постдамски сусрети“ у Москви.
Он је нагласио да је Немачка заинтересова за очување транзита гаса кроз Украјину.
„Председник Путин је говорио да са тачке гледишта Русије то није препрека. Наш став је — подршка ’Северног тока‘. Што се тиче САД, Американци су почели да сматрају да је руски гас проблем када су сами постали извозници гаса. Можда је то случајност. Не знам, да ли постоји таква случајност“, нагласио Габриел.
Немачки парламент је усвојио нацрт закона који ће заштитити пројекат „Северни ток 2“ од дејства Гасне директиве ЕУ.
Раније је Данска издала дозволу за полагање цеви гасовода југоисточно од Борнхолма у Балтичком мору. Пројекат је био већ договорен са Немачком, Шведском и Финском.
Против реализације гасовода се залаже неколико држава, а нарочито Украјина која се плаши губитака прихода од руског горива и Сједињене Америчке Државе које имају амбициозне намере за извоз свог гаса у Европу. Осим тога, Летонија, Литванија и Пољска сматрају да је то политички пројекат.