„У будућим ратовима нове технологије могу омогућити великим ривалским силама, попут Кине и Русије, да изврше прецизне и разорне нападе на војне базе и логистичке мреже Сједињених Држава, чак и оне унутар саме САД“, упозорава аутор чланка у америчком листу „Foreign Policy“.
У чланку се наводи да напредак у области ваздухопловства, роботике, машинства, 3Д штампања и наноматеријала омогућава стварање нових врста ракета и беспилотних летелица.
„Оне се могу лансирати дискретно и прелетати велике удаљености“, додаје аутор Мајкл Беклеј.
Новинар примећује да нове хиперсоничне ракете, на пример, комбинују брзину и домет балистичких пројектила са окретношћу и тачношћу крстарећих ракета.
„Распрострањеност ових технологија учиниће застарелим тренутну одбрамбену моћ Америке“, каже аутор и додаје да би америчка војска имала проблема да брзо одговори на могуће нападе Кине и Русије. Према Беклеју, већина америчких база има мало или нимало ракетних одбрамбених система или ојачаних склоништа.
„Ова публикација потпирује старе страхове САД“, каже Јана Лексиутина, професорка на на Државном универзитету у Санкт Петербургу и докторка политичких наука.
„Дуго је један од циљева спољне политике САД био да се спречи савезништво између Русије и Кине. Најгора ноћна мора коју људи који планирају спољну политику САД могу да замисле је формирање савеза између Русије и Кине“, каже она за Спутњик.
Лексиутинова истиче да су Американци прилично забринути због могућег зближавања Русије и Кине. А што су ближе, то ће више чланака ове врсте бити објављено.