Писмо су потписали митрополит дријинупољски и коницијски Андреас, митрополит пирејски Серафим, митрополит кифиријски Серафим и митрополит етолијски Космас. Они су се раније изјаснили против признавања аутокефалности нове неканонске црквене структуре у Украјини коју су образовали расколници.
Митрополити пишу да је обавеза епископа и поглавара да се „сачува, а не да се нарушава канонско, саборно и литургијско јединство цркве“.
Они у писму наводе да су у случају украјинске аутокефалије апсолутно неосноване тврдње да се успешно обнавља јединство цркве „обнављањем“ и увођењем у њу оних који се нису покајали, којима је одузет свештенички чин, који су анатемисани или су их рукоположили расколници.
Истовремено, то је довело до прекида црквене комуникације с канонском Украјинском православном црквом под митрополитом Онуфријем и Руском православном црквом, навели су митрополити у писму.
Говорећи о „одлуци“ васељенског патријарха Вартоломеја да опозове томос из 1686. године о предавању Украјинске православне цркве у надлежност Московској патријаршији, грчки митрополити пишу о томе да је сам Вартоломеј признавао јурисдикцију РПЦ, о чему је писао патријарху московском и целе Русије Алексију.
Они, такође, критикују покушаје да се цариградски патријарх представи као поглавар целом православљу.
Грчки митрополити пишу да је Украјинска православна црква под јурисдикцијом Московске патријаршије, да је то признао цео православни свет, као и да је то записано у календарима, диптисима и годишњацима помесних православних цркава.
„Све локалне аутокефалне православне цркве и патријаршије, без иједног изузетка, признају да је црква Украјине под јурисдикцијом Москве. Без иједног изузетка цркве сматрају да је Онуфрије једини канонски митрополит кијевски и да се потчињава Руској цркви“, навели су митрополити у писму, позивајући се на мноштво историјских докумената.
Они подсећају да су до лета 2018. године „календари Васељенске патријаршије о канонском потчињавању Украјинске цркве Москви“. „Нигде не пише да се Кијев црквено потчињава Цариграду“, пишу митрополити и наглашавају да Цариград нема никакво право да се меша у јурисдикцију Москве.
Митрополити наглашавају да што је могуће пре треба да буде организован свеправославни сабор, на којем би био размотрен тај проблем, како би се спречио прекид црквене комуникације с непредвидивим последицама за цело православље.
Сабор Грчке православне цркве је 12. октобра признао право цариградском патријарху Вартоломеју да одобрава аутокефалност. Сабор је, такође, архиепископу атинском и целе Грчке Јерониму дао право да „настави да се бави питањем признавања цркве Украјине“.