„Ми никадa нисмо били у некој држави без позива (власти те државе). Ако стигне позив, ми ћемо га размотрити“, рекао је Ердоган.
Он је изашао са тврдњом да се у Либији налази „најмање 2.000 припадника приватне војне компаније ’Вагнер‘“. Према речима Ердогана — у Либији ратују и борци из Судана, чија бројност износи више од 5.000 људи.
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile Ortak Basın Toplantısı https://t.co/Qpqfx20Tmb
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) December 25, 2019
Раније је помоћник државног секретара САД за Блиски исток Дејвид Шенкер изјавио да „војна умешаност Русије“ угрожава стабилност Либије и дестабилизује ситуацију у северноафричкој земљи уз помоћ „редовних (јединица) и војника (приватне војне компаније) ’Вагнер‘“, која наводно подржава Либијску националну армију. Портпарол Кремља Дмитриј Песков је назвао ову изјаву дезинформацијом, нагласивши да ово није први пута да се Русија оптужује за дестабилизацију ситуације у Либији уз помоћ приватних војних компанија.
Турска подржава Владу националног споразума Фајез Сараџа у Либији и већ је послала војне залихе Влади, упркос ембаргу на оружје Уједињених нација, наводи се у извештају стручњака УН прошлог месеца.
Крајем новембра Ердоган и председник Владе националног споразума Либије Фајез Сараџ, који контролише само део земље, потписали су меморандуме о сарадњи у војној области и o међусобном разумевању о поморским зонама. Командант Либијске националне армије маршал Халифа Хафтар наредио је прошле недеље да се турски бродови потапају.