„Један наш војник и један цивил, који су рањени у интензивном гранатирању наших јединица које су се кретале према Идлибу како би спречиле сукобе, упркос напорима лекара, подлегли су повредама. Укупно је погинуло шест особа“, прецизира се у саопштењу Министарства.
Раније је телевизија НТВ позивајући се на Министарство одбране Турске јавила да су погинула четири турска војника су погинула, а девет их је рањено.
Телевизија наводи да је један војник тешко рањен.
„Сукобљене стране биле су унапред обавештене о координатама размештања турских трупа распоређених на северозападу Сирије у циљу спречавања сукоба. Упркос томе, на подручје на ком се турске трупе налазе извршен је артиљеријски напад“, саопштило је турско Министарство, преноси агенција Анадолија.
Турске трупе извеле су након тога контранапад.
„Осветићемо се за крв наших војника, кривци ће одговарати за то“, написао је портпарол председника Турске Ибрахим Калин на свом налогу на Твитеру.
Rejimin açtığı ateş sonucu İdlib’te şehit olan dört askerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum.
— Ibrahim Kalin (@ikalin1) February 3, 2020
İdlib mutabakatı hilafına yapılan bu saldırıya derhal karşılık verilmiştir.
Askerlerimizin kanı yerde kalmayacak, failler hesap verecektir.
Раније је турски председник Реџеп Тајип Ердоган изјавио да, уколико се ситуација у Идлибу не нормализује, Анкара неће остати по страни и спремна је да у ту сврху предузме све потребне кораке, укључујући употребу војне силе.
Ситуација у Идлибу
Русија, Иран и Турска су се у мају 2017. у Астани (сада Нур Султан) договорили да формирају четири зоне деескалације у Сирији.
Три зоне су 2018. године прешла под контролу Дамаска. Четврту, која се налази у провинцији Идлиб и деловима суседних провинција Латакија, Хама и Алеп, још нису заузеле владине трупе, а већи део под контролом држе терористи Нусра фронта.
У септембру 2018. Русија и Турска су у Сочију потписале споразум о стварању демилитаризоване зоне у Идлибу, где се налази више десетина различитих формација. Највећа од њих је савез протурских група Национални фронт ослобођења и Нусра фронт, које броје око 30 хиљада милитаната.
Сиријска војска је 26. јануара 2020. покренула офанзиву на западу Алепа у вези са свакодневним бомбардовањем стамбених четврти града од стране терориста, у којима је погинуло на десетине цивила.
Три дана касније, војска Башара ел Асада ослободила је од терориста град Марет Нуман, који је био под контролом милитаната од 2012. године и био једно од њихових највећих упоришта.
Због ескалације у Идлибу, Анкара и неки њени партнери оптужују Дамаск и Москву да изводе нападе на хуманитарне објекте и турске војнике. Русија и Сирија су више пута изјављивале да су узрок нестабилности у региону акције терориста.