Грађани Словеније и Хрватске због појаве корона вируса почели су да празне полице у продавницима, снабдевају се намирницама у случају карантина, јављају медији.
Највише се купује храна која може дуже да стоји као и гелови за дезинфекцију руку.
Први случај у Хрватској
Грађани реагују због повећаног броја оболелих у Италији, али и првог регистрованог случаја у Хрватској. Оболео је младић из Загреба који је боравио у Италији током претходних дана, где је заражено више од 200 особа, а седморо преминуло од последица тог вирус.
Словеначки продавци саопштавају да су добро снабдевени и спремни за додатно повећању потражњу.
Компанија „Шпар“ такође је саопштила да је приметан пораст потрошње у продавницама робе која може дуже да стоји, а „Лидл“ Словенија је саопштио да се тражи храна у конзервама, али и гелови за дезинфекцију руку.
И хрватски малопродајни ланци су под све већим притиском масовних куповина због панике изазване коронавирусом, известио је портал Сибиз, позивајући се на информације које су редакцији јавили читаоци.
Продавница „Орбика“ у самом центру Загреба остала је са "никад мање робе", рекла је продавачица за тај портал.
Највише се купују залихе хране - првенствено пиринач и тестенине, као и основне потрепштине попут тоалет папира.
Слична је ситуација и у он-лајн трговини Конзума где, на пример, више нема на залихама појединих врста пиринча. Исто важи и за брашно и интегрални тост, којих више нема на залихама.
Вероватно је део људи поведен за информацијама из Италије, где је забележено више стотина случајева заразе коронавирусом и за сада седморо мртвих, одакле већ данима долазе слике полупразних трговина, наводи Сибиз.
Купци у Италији су морали да чекају у редовима док су трговци покушавали да организују групе од четрдесет људи које би пуштали наизменично у продавнице по производе, наводи Сибиз напомињући да у Хрватској паника још није попримила такве размере.
У Хрватској је данас иначе потврђен први случај заразе корона вирусом. У питању је радника „Ериксон Никола Тесла“ који је био у среду 19. фебруара на фудбалској утакмици у Милану, а у петак на радном месту у Загребу.
У земљама региона грађанима се препоручује да не путују у Италију и друге државе, где је забележено повећано присуство коронавируса.
У Северној Македонији хоће да ограниче странцима улазак у земљу
Радио-телевизија Црне Горе јавила је да туристичке агенције отказују аранжмане планиране за Италију и да путницима новац може бити враћен или у договору са агенцијама могу да промене дестинацију.
У Босни и Херцеговини објављене су мере и препоруке с циљем сузбијања ширења коронавируса, прати се развој ситуације, а предложене мере ће се мењати и прилагођавати у складу са ситуацијом.
На подручју Федерације БиХ је током фебруара 31 особа стављена под здравствени надзор због сумње на коронавирус. За њих 17 је истекао инкубацијски период и тренутно је 14 особа остало под посматрањем, потврђено је за Клиx из Федералног министарства здравства.
Влада Северне Македоније усвојила је закључак у коме се наводи да је потребно да се ограничи улазак путницима у ту земљу који долазе из подручја захваћеног коронавирусом у Италији, наводи Плусинфо.
Македонска влада такође је наложила основним и средњим школама у тој држави да одложе заказана путовања и екскурзије у Италију, као и да организују едукативне часове за превенцију од коронавируса, у сарадњи са локалним властима и здраственим центрима.
Од коронавируса је умрло више од 2.600 људи широм света, од чега највећи број у Кини. Оболелих од тог вируса је више од 80.000 на глобалном нивоу.
У Србији за сада нема оболелих и сви тестирани на коронавирус били су негативни.