„Морамо осигурати да споразум не покрива само оно што је тренутно обухваћено споразумом СТАРТ 3, него и спектар нових руских система наоружања, који се развијају, и које не би укључивао СТАРТ 3. Неки од њих су помало егзотичне врсте наоружања, попут подводног апаратa 'Посејдон' опремљеног нуклеарним оружјем, нуклеарне крстареће ракете и балистичке ракете ваздушног базирања“, рекао је новинарима високи званичник Стејт департмента.
Он је подсетио да председник САД Доналд Трамп сматра да продужени споразум треба да укључује не само Русију, него и Кину и све „потенцијалне претње“.
„Споразум не само да треба да укључује више страна. Конкретно, поред Русије, имам у виду Кину. Треба покривати више система него данас“, рекао је он.
Према његовим речима САД сматрају да приликом разматрања контроле над наоружањем са Кином, првенствено треба говорити о гаранцијама да неће бити трке у наоружању.
Истовремено, амерички Стејт департмент „опрезно је оптимистичан“ када је реч о могућим трилатералним преговорима о стратешкој стабилности са Русијом и Кином.
„Опрезно смо оптимистични и надамо се да ћемо ступити у контакт с обе стране, а не само с једном, и то у блиској будућности“, рекао је високи званичник Стејт департмента.
Подсетимо, Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања између Русије и САД, који је ступио на снагу 5. фебруара 2011. године је и даље једини важећи споразум о ограничавању нуклеарног наоружања Русије и Сједињених Америчких Држава. Овај споразум истиче наредне године и остаје велико питање да ли ће бити продужен.