Подаци показују да се последњих петнаестак дана бележи пад продаје летњих туристичких аранжмана од 35 одсто, прецизира Арсеновић за Спутњик. Он додаје да се велики број аранжмана отказује, као и да су по препоруци Министарства просвете ђачке екскурзије одложене до даљњег.
Зашто је туризам у незавидној ситуацији
Туристичке агенције су, објашњава он, у незавидној ситуацији јер су много унапред морале да улазе у резервације и авансе које не могу да добију назад, а клијенти сада очекују повраћај новца. Све то веома негативно утиче на целокупну сферу туризма, каже Арсеновић и позива на солидарност уз констатацију да терет кризе треба сви подједнако да поднесу.
„Разговарамо такође с ресорним министарством, апелујемо да се кроз одређене мере, рецимо кроз одлагања уплате пореза и доприноса за запослене унутар туристичке индустрије, бар ублажи тај негативни утицај. Питање је ко ће успети да преживи, то су јако осетљиве индустрије“, наводи наш саговорник , додајући да владе већине „озбиљних земаља“ већ разматрају како да помогну привреди, па и туристичкој грани.
Како каже, поред туристичких агенција, директне ефекте коронавируса трпе и сектор хотелског смештаја, саобраћај, ресторани, кафићи и све оно што чини заокружени туристички програм. Притом, ударац је стигао са две стране: због наглог пада кинеских туриста који су у светским оквирима потрошачи број један у туризму, али и због мање заинтересованости домаћих туриста за путовања.
Према речима Арсеновића, Европа је што се тиче штете у туристичком сектору, највише погођена јер су Кинези као најбројнији туристи преко 50 одсто путовања обављали управо на територији европских земаља.
„То се одражава и на Србију. Кинески туристи су прошле године остварили 275.000 ноћења на територији Србије, а било их је око 150.000. Они имају високу ванпансионску потрошњу па ће се тај недостатак кинеског али и других тржишта који су последних година бележили евидентан раст у броју посета Србији негативно одразити највише на област деловања туристичких агенција, хотела, ресторана али и додатних услуга“, каже званичник ЈУТЕ.
Изазован задатак пред Србијом
Пред Србијом је сада, сматра Арсеновић, изазован задатак како одреаговати с надлежним институцијама и пронаћи механизме да се ублажи тај први негативни утицај, с обзиром да су највише погођена мала и средња предузећа у сектору туризма.
Арсеновић наводи и последње пројекције Светске туристичке организације да ће ове године целокупна туристичка индустрија претрпети пад од 8 до 11 посто, што ће се даље одразити на спољнотрговинску равнотежу будући да је туризам „невидљиви извоз робе и услуга“.
Погођен је и авиопревоз. Луфтханса је, рецимо, морала да приземи 150 својих авиона јер није било потребе да лете а у Кини је преко 5.000 пилота на одмору. Арсеновић подсећа да је Алиталиа драстично смањила број летова, а Ер Србија редуковала линије пут Италије.
„То су несумњиво велики губици с обзиром на огромну финанисјску суму која је тешко надокандива. Без озбиљног уплива државе и помоћи авиокомпанијама не видим начин да се авиоиндустрија лако опорави“, истиче саговорник Спутњика.