„Стратегија коју је одабрала влада не само да је закаснила, него је и погрешна. Чињеница да је болест погодила Италију десет дана пре нас, није нам помогла. Такође смо пропустили прави тренутак за спровођење масовног тестирања. Тада је требало тестирати све! То би омогућило људима да се самоизолују и да не заразе своје ближње", истакла је Ле Пен.
Он је такође додала да власти нису успеле да на време обезбеде медицинске маске онима којима су биле нужно потребне - продавцима, полицији, медицинарима, као и радницима у погребном заводу и лаборантима, а након тога и свим становицима.
Према њеним речима, иако ће се одлуке владе моћи оценити тек након завршетка кризе, већ сад је јасно да су почели да делују са великим закашњењем. Како је истакла, комитет, који ће бити задужен за координацију између различитих департмана у борби против вируса формиран је тек 17. марта, односно „два месеца касније, него што је требало".
Она се осврнула и на улогу ЕУ у целој ситуацији, рекавши да Европска унија није пружила Француској никакву помоћ у борби против вируса корона, и да је у суштини одиграла „фаталну" улогу у пандемији.
„Први налог који је Брисел издао земљама-чланицама за време пандемије био је да ни у ком случају не ограничавају кретање грађана. Европска унија је у великој мери одговорна за ширење болести у овим размерама. Притом је деловала искључиво из идеолошких разлога", истиче француска политичарка.
Она подсећа да је пре неколико дана Северној Македонији и Албанији дато зелено светло за приступање Унији, што показује какви су приоритети Брисела.
„ЕУ жели да настави да се шири, прикључујући и земље које ће, како је свима познато, правити озбиљне проблеме. Италија у овом моменту добија више подршке од Русије и Кубе, него од ЕУ, која је објективно узрок свега, и она је прва жртва вируса", констатује Ле Пен.
Она закључује да ће пандемија „отворити очи" француској јавности, и да ће увидети грешке владе и омогућити Француској да преиспита националне приоритете.