Према његовим речима, постоји низ мера помоћу којих је могуће брзо вратити милијарде лева у економију земље.
„На пример, објавити да раскидамо уговор о Ф-16. Две и по милијарде (лева) одмах ће се вратити у нашу економију, пре свега у здравство. Морамо да се запитамо шта нам је нужно: респиратори, тестови или неки авиони који ће доћи након што прође вирус корона“, рекао је Петков на „Телевизији Европа“.
У суботу је ова партија већ тражила да се одустане од реализације уговора. Партија је истакла да закључени уговор предвиђа могућност да купац има право да откаже реализацију уговора у целости или да уклони неке од његових клаузула.
„Народна скупштина има право да одмах раскине уговор, а држава да врати већ плаћених 2,5 милијарди лева“, саопштила је раније странка.
Председница опозиционе Бугарске социјалистичке партије Корнелија Нинова раније је такође позвала на одустајање од пројеката модернизације војске, конкретно од куповине нових патролних бродова и оклопних возила, на која ће бити потрошено око 2,5 милијарди лева.
„Предлажемо да се ови пројекти замрзну, а новац усмери на подршку људима који имају кредите и онима који немају примања“, рекла је Нинова.
Министар одбране Бугарске Красимир Каракачанов критиковао је њен предлог и скренуо пажњу на чињеницу да војска осећа потребу за оружјем да би заштитила становништво од разних катастрофа.
„Госпођо Нинова, Ваш популизам је дубоко разочарање за целу војску Бугарске. Позивам Вас да будете свесни како живе хиљаде бугарских војника који, ризикујући здравље и живот, помажу жртвама природних катастрофа. Знате ли колико су стара борбена возила која вуку камионе и аутомобиле из снежних наноса. Заинтересујте се, бићете јако изненађени. Ова возила су много старија од бриљантних ’мерцедеса‘ милионера из Ваше леве странке“, рекао је министар.
Бугарска је летос исплатила пуни износ за куповину осам авиона Ф-16 – скоро 1,26 милијарди долара. Председник Румен Радев блокирао је куповину оружја, али је парламент већином гласова оборио његов вето.