Након што је индијски премијер Нарендра Моди због пандемије короне објавио мере карантина 25. марта, суспендован је и саобраћај свих путничких возова у земљи. Тако је први пут за 167 година обустављена најстарија железничка мрежа у Азији.
Indian Railways has put all its might and resources behind national efforts against Covid-19
— Ministry of Railways (@RailMinIndia) April 6, 2020
It has achieved almost half the initial task of conversion of 5000 coaches into isolation ward. 2500 coaches are successfully converted.#IndiaFightsCoronahttps://t.co/zy6OpgUeac pic.twitter.com/Z9hhtXirue
Индијски рецепт за карантин
Како је планирано, 20.000 старих вагона биће претворено у изолациона одељења за пацијенте, а до данас је опремљено њих 2.500.
У сваком вагону моћи ће да се смести 16 пацијената, а биће места и за медицинску сестру, лекарску кабину, као и простора за санитетску опрему.
.@RailMinIndia converts 2,500 coaches into quarantine wards and installs 40,000 isolation beds. #IndiaFightsCorona pic.twitter.com/vF6sJPQWWR
— MyGovIndia (@mygovindia) April 6, 2020
На овај начин могао би да се ублажи притисак са болничког система, уколико би број оболелих почео да се повећава.
Према званичним подацима с почетка месеца, у Индији је 117 људи умрло од последица вируса корона, док је 4.288 заражено, што је релативно мали број за земљу са 1,3 милијарде становника.
Првих 5.000 одељења за изолацију биће, према очекивањима званичника индијске железнице, спремно у року од две недеље, а ако буде било потребе и додатни вагони се могу оспособити у року од 48 сати.
Пошто буду опремљени, „возови-болнице“ ће моћи да се упуте у свако место које се буде суочило са мањком кревета. „Сада ће железница понудити чисту, санитарну и хигијенску средину пацијентима да се удобно опораве“, навео је на Твитеру индијски министар железница Пијуш Гојал.
Innovative!
— Erik Solheim (@ErikSolheim) March 31, 2020
India 🇮🇳 is converting train coaches into isolation wards for #coronavirus patients. Kudos to Indian Rail!
pic.twitter.com/h42I2DbG3a
Иначе, у нормалним условима, у Индији дневно саобраћа више од 20.000 путничких возова, али због карантина, како наводе светски медији, скоро 67.368 километара колосека је ван употребе.
Прочитајте још: