„О постојању генералног плана 'Ост' сведоче историјска документа. То је фактички био холокауст Словена. Хитлер је планирао да уништи милионе људи, а том питању је приступио са немачком педантношћу и прагматизмом. На пример, израчунали су трошкове тог програма – проценили су да би уништење словенског становништва коштало 100 милијарди рајх марака“, рекао је Буранов.
Према његовим речима, документ који би се могао назвати генералним планом „Ост“ данас не постоји, јер коначне верзије није било - постојало је неколико пројеката, који су се стално мењали.
„Сачувано је неколико докумената, који сведоче о циљевима и задацима нациста у Источној Европи. То су 'Коментари и предлози за генерални план Ост'. То је био велики програм уништења и пресељења целих народа, који је написан на исти начин као 'Мајн кампф'. Они недвосмислено сведоче о томе да су нацистичке вође рат против СССР-а сматрале пре свега ратом против словенских народа“, објаснио је експерт.
Он је подсетио да постоји шест делова различитих докумената, који се тичу плана „Ост“, а који су доступни за анализу.
Прва два документа су припремана раније 1940. године, и односе се на Пољску, коју су планирали да колонизују, а Пољаке да протерају. Остала четири документа директно се односе на Совјетски Савез. У њима се појављује формулација „генерални план Ост“.
„У последња четири документа јасно је формулисано како је планирано уништење становништва Совјетског Савеза. Планирано је протеривање становништва и масовно пресељење. Притом, не треба се заваравати термином 'исељавање', што је била уобичајена нацистичка формулација за фактичко уништавање људи. У многим немачким документима постоји таква одредница, на пример, када се говори о концентрационим логорима“, рекао је Буранов.
Експерт подсећа да је пројекат разрађивао један од најмоћнијих људи Трећег рајха, командант немачког Шуцштафела и Гестапа Хајнрих Химлер. У састављању документа учествовали и политичар Ерхард Ветзел и професор Конрад Мејер Хетлинг, који су развили план.
„Проучавајући ове извештаје схватате с колико су циничности Немци мирно разматрали и планирани да убију милионе људи. Према плану 'Ост', претпостављало се да ће се рат са Совјетским Саветом завршити на линији Архангелск-Астрахан. Затим би ступио на снагу план колонизације и такозване германизације становништва. На територији, која је била подложна немачком 'освајању' живело је 45 милиона људи, од којих је најмање 31 милион „расно непожељних“ требало да буде протерано у Сибир, а након уништења Совјетског Савеза преселити до пет милиона Немаца на ослобођену територију“, објашњава експерт.
Историчар истиче да је за германизацију становништва било предвиђено 25-30 година. Према плану, било је предвиђено уништење и депортовање 80-85 одсто становништва Пољске, 85 одсто Литваније, 65 одсто из Западне Украјине, 75 одсто из Белорусије и по 50 одсто становника из Летоније, Естоније и Чешке.
Свет 2020. године обележава 75. годишњицу победе над фашизмом и капитулације нацистичке Немачке.
У оквиру пројекта „75 година од Велике победе“, Спутњик вам представља ексклузивне материјале о Другом светском и Великом отаџбинском рату. Сазнајте све о највећим биткама и херојима Другог светског рата, читајте сведочења преживелих, коментаре стручњака, погледајте документе које је декласификовало руско Министарство одбране, архивске фотографије и видео-снимке.
Прочитајте још:
► „Куће смрти“ — историја финског нацизма
► Бивша затвореница концентрационог логора: Потомци дужни да знају сву истину о злочинима
► Не сме се заборавити: Европа стала иза нациста који су кренули на Совјете /видео/