Многе земље света, укључујући и ЕУ, увешће бројна ограничења и после пандемије, пре свега када су у питању границе, авиосаобраћај, рад ресторана, кафића, хотела..
О својој „отворености“ највише ће оговорити оне земље чији БДП директно зависи од летњег туризма – Египат, Турска, Грчка, Италија.
Тако, на пример, у Египту туризам чини 15 одсто БДП и због актуелне кризе и предузетих мера процењује се да земља месечно губи минимум милијарду долара.
Управо из тих разлога египатски хотели ће већ од 3. маја почети да примају туристе из земље, наравно, уз бројне услове.
Европска унија ће почети да прима туристе онда када на територији целе Уније пандемија уђе у мирну фазу. Тако су, на пример, у Немачкој ограничења која се тичу доласка страних туриста продужена до средине јуна, пише „Независимаја газета“.
У хотелима ће бити укинута опција шведског стола као и масовна окупљања. Лежаљке на плажама ће можда бити одвојене заштитним оградама, док ће базени, судећи по свему остати затворени.
Туристи ће у хотелима бити у обавези да ураде анализу крви.
Аеродроми су посебна прича. Није искључено да ће бити уведени и имунолошки пасоши, па чак и у Русији.
Због свега тога би крстарења, путовања авионом, скијање и сличне активности могле да изгубе чар.
Претпоставка је да ће један од видова туризма после пандемије постати он-лајн екскурзије.
Како ствари стоје, туристи ће убудуће одмор углавном проводити у сопственој земљи, а путовања у иностранство биће доступна онима који буду могли да покрију додатне трошкове – приватни превоз, приватног водича и слично.
У таквим условима путовања по тако великој земљи као што је Русија могу да осигурају занимљив провод читав низ година.
Препород ће доживети и одмор на дачи. Према најновијим подацима, потражња за дачама је три пута премашила понуду, а цене изнајмљивања већ су скочиле за 20-50 одсто.
Посебно су на цени даче у околини Москве и регионима где се налазе туристички центри, али и на Волги, у Карелији и другим областима.