Без обзира на то што су регистрована свега 34 нова случаја заразе у провинцији Ђилин, која се наводи као жариште заразе, обустављен је аутобуски и железнички саобраћај и затворене су школе.
„Брза и снажна реакција Кине одражава њен страх пред другим таласом инфекције и након што је задржала ширење вируса с великим економским и социјалним губицима. То је такође знак и колико ће бити крхак процес поновног отварања у Кини и другим земљама, јер чак и мали наговештај пораста инфекције може да проузрокује повратак строге изолације“, пише агенција.
О новом таласу инфекције саопштила је и кинеска агенција „Саут Чајна морнинг пост“ (СЦМП), а према информацијама, власти су у потпуности блокирале град Шулан, а делимично и град Ђилин, оба у истоименој провинцији.
Према наводима СЦМП, у Шулану је на снази строга блокада, излазак из домова је дозвољен једном члану породице на два сата свака два дана ради куповине. Затворени су улази и излази из града и из околних градова и села. Кинеска агенција не наводи тачан број људи у карантину, као ни његово очекивано трајање.
Према подацима кинеске Комисије за здравствену заштиту, 17. маја је у земљи регистровано седам нових случајева заразе ковидом 19. Према званичним подацима, од почетка епидемије у земљи су заражене 82.954 особе, док су 4.634 особе умрле.
Подсетимо, кинески град Вухан је први град у Кини у којем је букнула епидемија. Строге мере изолације биле су уведене од краја јануара. Власти су 19. марта објавиле да у том граду више нема нових случајева заразе на дневном нивоу, а ограничења су постепено укидана. У Вухану су 7. маја укинута последња ограничења — деца су поново кренула у школу.
Кинеске власти су 29. марта званично објавиле крај епидемије у тој земљи.