Тако се на на листи држава из региона из којих је од данас дозвољен долазак и боравак у Црној Гори налазе – Хрватска, Словенија, Албанија, Босна и Херцеговина, и тзв. „Косово“, док на листи више није Сјеверна Македонија, у којој је званично регистровано 26 обољелих на 100 хиљада становника.
У Црну Гору не може се из Србије
У Црну Гору такође не могу да уђу држављани Србије, јер су у Србији, како се наводи, регистрована 64 активно обољела случаја на 100 хиљада становника.
Према листи коју је објавио Институт за јавно здравље Црне Горе, забрањен је улазак држављанима неких од водећих западних земаља, попут САД, Француске, Италије, Шпаније, Ирске..., али и Русије, док је истовремено дозвољен долазак и боравак држављанима Анголе, Боцване, Брунеја, Буркине Фасо, Чада, Бутана, Бурундија, Гане, Еритреје, Кеније, Конга, Малавија, Нигерије, Намибије, Сомалије, Танзаније, Уганде, Зомбабвеа, Руанде, Суринама, Либије, Лаоса, Монголије, Мозанбика, Јемена, Ирака, Пакистана...
Ово је у дијелу црногорске јавности отворило питање да ли то официјелне власти у Подгорици више вјерују подацима и здравственим системима афричких и већег дијела азијских држава неголи стручности и поузданости најразвијенијих земаља Запада.
Са друге стране, из Националног координационог тијела (НКТ) поручују да су одлуку о дозволи уласка и боравка у Црну Гору донијели искључиво на основу епидемиолошких критеријеума, те да су у том смислу пратили препоруке Европске уније.
Такође истичу да је епидемиолошком процјеном и анализом оболијевања утврђено да стопа активних случајева од 25 на 100.000 становника указује на ниво локалне трансмисије који представља прихватљив ризик за несметано кретање и боравак становника тих држава у Црној Гори.
Карантин обавезан
Што се пак тиче држављана Србије, њима је дозовљен улазак у Црну Гору али тек након мјере стављања у карантин и самоизолацију у трајању од 14 дана, што такође важи и за лица код којих је пи-си-ар тестирањем добијен негативан резултат на нови вирус корона, па се, како стоји на сајту Владе Црне Горе, и таквим лицима „мјера самоизолације и карантина укида након 14 дана“.
Он што је у Црној Гори од 1. јуна такође ново јесте да је НКТ на предлог Института за јавно здравље донијело одлуке о дозволи јавног опкупљања и на отвореном и на затвреном простору, укључујући и свадбена весеља и сахране, којима може да присуствује највише до 200 особа.
Такође, дозвољава се рад диско клубова/барова и ноћних клубова, као и дјечјих играоница у складу са упутством Института за јавно здравље, као и рад биоскопа, позоришта и дјечјих вртића, те спортских такмичења у отвореном и затвореном спортском објекту, којима може да присуствује до 200 гледалаца, и уз обавезно поштвање мјера физичке дистанце од најмање два метра.