„Махмуд Мусави Мајд, један од шпијуна ЦИА и Мосада, осуђен је на смрт. Нашим непријатељима дао је локацију Касема Сулејманија“, рекао је Есмајли на телевизијској конференцији за новинаре.
Изјава долази након што је магазин „Њузвик“ цитирао неколико неименованих извора крајем марта, у којима стоји како је само неколико људи знало за план убиства Сулејманија америчким беспилотним летелицама „МК-9 рипер“.
Командант елитне иранске јединице „Кудс“ при Корпусу чувара Исламске револуције генерал Касем Сулејмани убијен је 3. јануара у нападу америчких летелица, када је аутомобилом кренуо са аеродрома ка центру Багдада.
Према изворима, убиство Сулејманија извршено је у тајности. Чак ни шпијунски сателити америчке војске, такозвана „национална техничка средства“, нису знали положаје беспилотних летелица.
Један од извора тврдио је да „МКу-9 рипер“, који је извршио напад, није имао џи-пи-ес траг кад је кренуо према међународном аеродрому у Багдаду, нити је било назнака његовог лета до радарских система који имају задатак да идентификују пријатељске летелице. Ова врста летелице је иначе омиљено оружје САД за ову врсту напада.
Није први пут да се беспилотна летелица користи за елиминисање америчких непријатеља.
Први председник САД који је одобрио употребу беспилотне летелице за овакве мисије, био је Бил Клинтон, за напад на Бин Ладена.
Убиство Сулејманија
Атентат на Сулејманија довео је до велике ескалације тензија између Техерана и Вашингтона, а Иран је званично реаговао покретањем ваздушних напада на две ирачке војне базе у којима су америчке трупе.
Напади нису имали смртне исходе или озбиљне повреде, али Пентагон је од тада објавио да је најмање 109 америчких припадника државе добило дијагнозу трауматичне повреде.
Америчко-иранске тензије постоје од када је Трамп најавио једнострано повлачење Вашингтона из иранског нуклеарног споразума из 2015. године.
Прочитајте и: