00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:00
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
07:00
30 мин
ВЕСТИ (реприза)
Колико су опасне ракете које је украјинска војска користила у нападима унутар Русије?
16:30
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Хоће ли бити Трећег светског рата
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Дуалност Милене Павловић Барили“
17:30
30 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Реалност је да се Партизан и Звезда боре за место у плеј-ину
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Розанов“
20:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Русија има спреман одговор на америчко „обуздавање“

© Flickr / MarijananaВојници Русије и Америке
Војници Русије и Америке - Sputnik Србија
Пратите нас
Нацрт америчког војног буџета за наредну фискалну годину могао би да садржи и додатних 3,8 милијарди долара намењених програму Европска иницијатива за „обуздавање“ Русије у Европи. На овај начин, оцењују руски експерти, демократе желе да сачувају ЕУ под војним утицајем Вашингтона, док Русија има спреман одговор на америчко „обуздавање“.

Руски експерти оцењују да демократе у Конгресу настављају политику Барака Обаме везану за повећање америчког војног присуства у Европи и у складу са тим, заједно са НАТО савезницима, развијају војну инфраструктуру у Европи, посебно у источним деловима, уз границе са Русијом.

Верује се да ће у случају да се одобри повећање војног буџета управо тај износ бити усмерен на реализацију инфраструктурних пројеката у Источној Европи. На овај начин ће се створити услови за пребацивање великих америчких и НАТО војних контингента на подручје које се протеже уз државне границе Русије, што може довести до оштрог погоршања међународне ситуације са свим последицама које могу уследити.

© AFP 2023 / Jim WatsonЕвропска иницијатива за „обуздавање“ представља програм који предвиђа јачање америчког војног присуства у Европи, а покренула је администрација Барака Обаме 2014. године.  
Русија има спреман одговор на америчко „обуздавање“ - Sputnik Србија
Европска иницијатива за „обуздавање“ представља програм који предвиђа јачање америчког војног присуства у Европи, а покренула је администрација Барака Обаме 2014. године.  

„Сматрам да се Американци сада својски труде да о Русији створе слику непријатеља , а да би се то урадило ефикасно потребно је створити одређене инжењерске локације. Стога је јасно да ће они ‘пунити’ Пољску ресурсима и та земља ће бити њихово војно упориште у Европи. Даље, имамо Медитеран и балканске земље, где се могу направити базе за оперативно реаговање. Тај новац, који ће могуће додатно издвојити за „обуздавање“ Русије, није највећи новац, али се може потрошити на стварање система за радарско извиђање и обезбеђивање средстава за одвраћање од сајбер напада. Све су ово припремни кораци за стварање платформе за нове базе у Европи и под изговором да штите Европу од ужасне Русије, САД непрестано продиру у Европу“, каже за Спутњик руски политиколог Сергеј Судаков.

Европска иницијатива за „обуздавање“ представља програм који предвиђа јачање америчког војног присуства у Европи. Покренула га је Обамина администрација 2014. године након поновног уједињења Крима са Русијом и избијања оружаног сукоба у источној Украјини.  

Европска иницијатива за „обуздавање“ предвиђа стално присуство америчких снага на ротационој основи путем одржавања војних вежби и везано с тим размештања оружја. Обим овог програма константно расте: у фискалној години 2016. за те сврхе издвојено је 789 милиона долара, у 2017. - 3,4 милијарде, у 2018. - 4,8 милијарди, а у 2019. више од 6,3 милијарде долара.

Америка губи позицију светског лидера

Нацрт америчког војног буџета намењен за „обуздавање Русије“ представљен је у сенци недавних најава Доналда Трампа о могућем смањењу америчког војног контигента у Немачкој на 25.000 војника. Таква одлука је последица незадовољства Берлином, који „троши паре на руске енергенте уместо на НАТО“.

Амерички војници у немачкој војној бази Рамштајн - Sputnik Србија
Трамп: Смањићемо број америчких војника у Немачкој за половину

Намера Трампове администрације да повуче око 9.500 војника из база у Немачкој наишла је на критике код одређеног броја демократа и републиканаца, а такође и код дела европских политичара. Амерички председник разматра да део контигента пребаци у Пољску, што Варшава, као веран амерички савезник и вазал, оберучке прихвата.

Након Трампових изјава о могућем смањењу америчког војног присуства у Немачкој, немачка канцеларка Ангела Меркел је рекла да би САД могле да изгубе позицију светског лидера.

„Сада видимо да је Немачка почела да говори о томе да би улогу Америке требало преиспитати. То је питање принципа. Ангела Меркел врло пажљиво говори о томе, али јасно је на шта она мисли. Уосталом, погледајте само шта се тренутно догађа у Америци, земљи која покушава свима да наметне како да живе. Сума коју Смит предлаже је мала, али ово је лош сигнал - сигнал да ће бити све више конфронтација, да САД нису спремне да одступе од доктрине конфликата са Русијом, што значи да су спремни да по сваку цену присиле своје савезнике на војну сарадњу. Ако је један од њихових савезника, попут Пољске, због тога срећан, друге тешко да то радује“, каже Судаков.

Према његовим речима, нису све земље бившег совјетског блока спремне да распореде на својој територији америчке базе, јер су свесни да ће те базе, према руској војној доктрини, одмах бити означене као непријатељске мете и да се те земље могу наћи на листи одмазде.

„Нама је јасно да се, без обзира на то који председник буде изабран у Америци, војни буџет те земље неће променити“, додао је Судаков.

Руски одговор на америчко „обуздавање“

Експерт напомиње да предлог који је изнео Смит показује да демократе желе да земље ЕУ и даље буду војно зависне од САД.

„Наравно, они желе да Европа остане под њиховом војном контролом. Чињеница је да је тешко преговарати са „великом Европом“ и зато треба одабрати конкретне савезнике. У једној од својих књига Трамп је написао фразу која врло тачно изражава суштину његове политике: „Врло је тешко преговарати са „колхозом“ (задружним пољопривредним газдинством), морамо преговарати са личностима!“. Демократе, с друге стране, покушавају да иду против линије коју Трамп води и чини ми се да толико верују да ће следећи председник Америке бити из њихових редова, да себи дозвољавају да праве многе кораке као да су већ победили на изборима“, каже Судаков.

Одговарајући на питање о могућој реакцији Москве на мере које Америка планира у Европи, а које су директно уперене против Русије, Судаков сматра да Русија неће седети скршених руку и то немо посматрати.

„Русија ће, наравно, протестовати против стварања агресивнијег окружења у Европи. Али још једном напомињем, ово није толико критичан износ и он није довољан да се воде војне операције или стварају моћне групације, већ је довољан само за размештање инжењерских јединица, за припремне кораке. САД сада раде на једноставном принципу - ако се не слажете са нама, наше ракете ће летети на вас. Не постоје законски механизми којима би се извршио притисак на Америку. Видите да је сада актуелан талас протеста у Америци – то је питање којим би требало да се бави међународна заједница и УН, али сви само седе, гледају и чекају шта ће се даље догодити. Америка је престала да буде земља која поштује законе и правила, престала је да буде земља која може друге државе да води принципима међународног права. Међутим, ако се у Европи појаве нови амерички војни објекти, они ће се наћи на руској мапи одмазде, али додатна појачања се не планирају у Калињинграду, јер Русија увек полази од принципа довољности“, закључио је експерт.

Ако овај предлог добије подршку већине у америчком Конгресу, тај новац ће бити утрошен на развијање стратешког поморског транспорта, на сателитске везе, подморнице и противподморничку војну опрему што, како се наводи у документу, јача потенцијал за „обуздавање“ Русије.

Документ, који је припремио демократа Адам Смит, председник Одбора Представничког доњег дома Конгреса САД за оружане снаге, треба да буде размотрен већ ове недеље и има добре изгледе да буде усвојен у Представничком дому у којем демократе имају већину.

Према Смиту, буџет САД треба да и надаље забрањује финансирање свега што би могло да буде у функцији признања суверенитета Русије над Кримом.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала