Према њиховој студији, која је објављена 14. јула (али се још увек чека на рецензију пре него што се објави у стручном часопису), фенофибрат, уобичајени лек који се користи за лечење високог холестерола такође се може показати ефикасним у лечењу новог вируса корона.
„Вируси су паразити“, објаснио је истраживач Јаков Нахмијас за Јерусалим пост. „Не могу се поновити. Не могу да праве нове вирусе. Морају да уђу у људску ћелију и потом отму ту ћелију“. Према научницима, вирус узрокује нагомилавање масти у ћелијама плућа, које користи за размножавање.
„Ако схватимо како Сарс-КоВ-2 контролише наш метаболизам, можемо се борити против контроле вируса и лишити га ресурса који су му потребни да би преживео“, рекао је Нахмијас и додао да њихова теорија такође може да објасни зашто су пацијенти са високим нивоом шећера и холестерола у крви подложнији зарази вирусом корона.
Анализом различитих узорака плућног ткива, истраживачи су открили да је фенофибрат „преокренуо метаболичке промене изазване вирусом САРС-ЦоВ-2 који блокира репликацију вируса“, при чему се дешавало да вирус готово потпуно нестане.
Ефекат је примећен после само пет дана лечења.
Студија је спроведена и у Израелу и у Њујорку и више пута је поновљена са различитим узорцима ткива, што сугерише да су резултати могу поновити.
Истраживачи се надају да ће ускоро убрзати клиничка испитивања фенофибрата и у Израелу и у САД и наставити са проценом његовог потенцијала као лека за ковид 19.
Прочитајте и: