„Европа је показала да њено мишљење нема никакву тежину у поређењу са мишљењем Американаца. Европљани воде преговоре ради преговора и на тај начин једноставно троше време других земаља. Преговоре треба водити како би се постигли конкретни циљеви. Кад је Иран водио преговоре о свом нуклеарном програму, његов циљ је, наравно, био да добије одређене економске и политичке предности. Али Европа не може да нам их обезбеди, јер није самостални актер“, рекао је амбасадор.
Он је истакао да остали партнери Заједничког свеобухватног акционог плана о иранском нуклеарном програму - Русија и Кина, улажу напоре како би допринели да Споразум остане на снази.
Подсетимо, шесторка међународних посредника (Велика Британија, Немачка, Кина, Русија, САД и Француска) и Иран потписали су 2015. године Заједнички свеобухватни план дејстава у вези са иранским нуклеарним програмом. Споразумом је предвиђено укидање санкција Техерану, у замену за ограничавање иранског нуклеарног програма. САД су у мају 2018. године објавиле да иступају из Споразума и обновиле санкције Ирану.
Прочитајте још: