Како је саопштено из МВП-а, црногорски амбасадор у Москви покушао је да га „лично убиједи у ваљаност нашег Закона о слободи вјероисповијести“.
„Амбасадор Црне Горе у Руској Федерацији је само на професионалан, дипломатски начин упознао представнике Руске православне цркве са предметним Законом, као што су, уосталом, то урадили и остали црногорски представници у разговорима са другим вјерским заједницама и релевантним домаћим и међународним саговорницима. То што митрополит Иларион покушава да импутира нешто више од тога, само показује унифицираност кампање московске и београдске патријашије, како у циљевима, тако и инструментима који се примјењују за њихово остваривање“,наведено је у саопштењу МВП.
Из МВП-а поручују да у ставовима митрополита Илариона „има много више политике, него ли духовности“.
„Нијесу изостала политичка упутства црногорским властима како да уређују односе у сопственој држави. Поновљена теза о угрожености планетарног православља, утемељена у пан-славистичкој и етно-филетистичкој идеологији, у једној малој, секуларној држави у којој грађани православне вјероисповијести чине огромну већину толико је аспурдна, да је не вриједи ни коментарисати. Мета оваквих изјава увијек остаје једна те иста - настојање да се промјеном односа политичких снага у нашој земљи стане на крај вањскополитичкој оријентацији Црне Горе ка евроатлантизму и припадности друштву западних либералних демократија“, наведено је у саопштењу Министарства вањских послова Црне Горе.