„Ако наставите да обезбеђујете средства, пружате услуге и подршку пројекту ‘Северни ток 2’ ви тако ометате даљи финансијски опстанак вашег предузећа“, наводи у писму тројице америчких сенатора на челу са Тедом Крузом, које преноси „Ханделсблат“.
Руководство луке није износило никакве коментаре.
Немачки „Фокус“ је раније писао да су на радовима на гасоводу у области Балтичког мора ангажовани нови бродови, мислећи пре свега на брод „Росини“ који се већ неколико недеља налази у луци у Засницу.
Брод је тамо стигао почетком јуна и на њему се налази 140 радника који сваки дан одлазе у луку Мукран – логистичку базу „Северног тока 2“.
Америчке санкције и ефекат у Немачкој
У исто време, други немачки лист „Берлинер цајтунг“ пише о томе како су претње САД да ће увести санкције против учесника у овом пројекту имале у ствари контраефекат, јер су противнике гасовода окренуле против Вашингтона.
Како се наводи у тексту многи чланови владајуће немачке Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) често су критиковали сам пројекат и тесну сарадњу Русије и Немачке у енергетској сфери уопште.
Међутим, питање америчких санкција окренуло их је против Вашингтона а у томе је битну улогу, како пише лист, одиграо министар економије и енергетике у немачкој влади Петер Алтмајер.
Члан Одбора Бундестага за међународне послове Родерих Кизеветер сматра да америчка администрација треба да одустане од санкција, које су условљене предизборном битком.
„Никада нисам спадао у групу оних који подржавају гасовод. Ипак, не могу да разумем какву опасност по националну безбедност САД представља ‘Северни ток 2’. А саме америчке санкције су неспојиве с нормама међународног права“, рекао је Кизеветер.
Он је навео да САД сваке године увезу 160 милиона барела руске нафте и на тај начин и саме дају „значајан допринос финансирању Русије које сами критикују“.
Пројекат „Северни ток 2“
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.
Подсетимо, амерички Стејт департмент укључио је „Северни ток 2“ и „Турски ток“ у пројекте којима могу бити уведене санкције. Према речима америчког државног секретара Мајка Помпеа, пројектима ће бити уведене ограничавајуће мере које су предвиђене законом „О борби против америчких противника путем санкција“ (CAATSA).