Према његовим речима, приликом прављења вакцине коришћене су мртве честице, направљене на бази аденовируса.
„Честице које могу да репродукују себи сличне се означавају као живе. Ове честице (у вакцини) не могу се размножавати“, рекао је Гинцбург за „Русија 24“.
Како је рекао, управо због тога нема разлога за страх да вакцина може наштетити здрављу човека.
Научник је истакао да честице вируса корона максимално могу изазвати нелагодност, јер приликом увођења страног антигена у организам код вакцинисане особе снажно почиње да ради имуни систем.
Код појединих особа се при таквим условима природно повиси температура. Током клиничких тестирања вакцине, код руских добровољаца температура се понекад подизала до 37 степени, понекад до 38 степени, али „тај проблем се решавао таблетом парацетамола“, рекао је Гинцбург.
Која је разлика између вакцине против короне и вакцине против грипа
Тек ће за годину и по до две дана бити јасно да ли ће се мењати састав вакцине против вируса корона и да ли ће бити довољно примити само једну, изјавио је директор Националног истраживачког центра „Гамалеј“ Александар Гинцбург.
Како је објаснио, могуће је да ће се све одвијати као са обичним вирусом грипа, будући да је у том случају потребно мењати антигенски састав вакцине једном у две до три године, а исто тако је могуће да ће се ситуација развијати као са малим богињама.
„Тај вирус се никада не мења, барем се тако чини, самим тим, ако се са ковидом 19 ситуација буде развијала у том правцу, биће довољна једна вакцина. То би био најбољи могући сценарио. Међутим, за сада је то неизвесно, биће потребно да прође годину и по дана или две како бисмо то сазнали“, закључио је он.
Клиничка тестирања вакцине коју је развио Национални истраживачки центар за епидемиологију и микробиологију „Гамалеј“ започета су на Универзитету „Сеченов“ 18. јуна.
У тестирању је учествовало 38 добровољаца, а потврђена је безбедност вакцине. Сви су стекли имунитет на вирус корону.
Прочитајте још: