„Сједињене Америчке Државе остају при свом дугорочном ставу подршке суверенитету и територијалном интегритету Белорусије, као и тежњи белоруског народа да одабере своје лидере и одабере свој пут, слободан од спољног мешања“, наводи се у Помпеовој изјави.
Државни секретар је потврдио да САД подржавају слободне и праведне изборе, али сматра да председнички избори 9. августа „нису испуњавали овај стандард“.
„И даље смо дубоко забринути због озбиљних неправилности на председничким изборима 9. августа у Белорусији и оштро осуђујемо насиље извршено над мирним демонстрантима и новинарима, хапшење опозиционих кандидата и мирних демонстраната, блокирање интернет услуга у Белорусији и лоше поступање са притворенима. Позивамо на хитно ослобађање оних који су неправедно притворени и на потрагу за онима који се воде као нестали“, наводи се у изјави.
Он је додао да САД позивају белоруске власти да прихвате посредовање ОЕБС-а у решавању унутрашње политичке кризе.
„Позивамо владу Белорусије да прихвати предлог ОЕБС-а за успостављање дијалога и укључивање у њега свих заинтересованих страна. Подржавамо међународне напоре за независну процену изборних кршења у Белорусији и кршења људских права у ситуацији око избора и последичног сузбијања (протеста)“, истиче се у изјави.
Раније је низ европских земаља предложило да ОЕБС учествује у решавању ситуације у Белорусији.
Помпео је, такође, позвао белоруску владу на дијалог са друштвом, укључујући и преко Координационог савета који је формирала опозиција, како би тај дијалог одражавао захтеве народа ради будућности Белорусије и њеног успеха.
Протести у Белорусији
У Белорусији већ више од недељу дана трају масовни протести против резултата председничких избора на којима је победио актуелни шеф државе Александар Лукашенко. Избори су одржани 9. августа. Према резултатима које је утврдила ЦИК, 80,1 одсто бирача гласало је за Лукашенка, а 10,12 одсто – за његовог главног противника Светлану Тихановску.
Опозиција не признаје резултате избора и сматра да је победила Тихановска. Првих дана протеста, снаге безбедности су за разбијање демонстраната користиле водене топове, сузавац, шок-бомбе и гумене метке. Касније је полиција прекинула да растерује демонстранте и примењује силу. Током протеста приведено је око седам хиљада демонстраната, а хоспитализовано неколико стотина људи, међу којима и припадници полиције. Погинуле су три особе.
Прочитајте још: