„Председник Белорусије је предложио уставну реформу. Према нашој заједничкој процени, то и јесте форма у којој је могуће организовати дијалог са друштвом и која би требало да омогући да се разговара о свим тим питањима која забрињавају белоруске грађане“, истакао је Лавров.
Он је навео да Русија сматра да нема потребе за посредничким услугама других земаља за превазилажење ситуације у Белорусији,
„Желимо да се Белорусима пружи могућност да сами решавају своје проблеме без било каквог мешања споља. Видимо да многе западне земље, како суседна Украјина, тако и земље које се налазе преко океана, а имам у виду САД и Канаду, долазе у искушење да намећу неке приступе у превазилажењу актуелне ситуације у Белорусији. На такве приступе реагује председнике Белорусије. Сматрамо да нема потребе за било каквим наметљивим посредничким услугама“, рекао је Лавров.
Лавров је истакао да су изјаве западних лидера о ситуацији у Белорусији неетичне и да показују недостатак дипломатских вештина.
„Погледајте какве изјаве дају о ситуацији у Белорусији генерални секретар НАТО-а, представници ЕУ, западни лидери који су се нашли на челу Организације за европску безбедност и сарадњу. Каква наравоученија, изговорена тоном који не допушта чак ни сумње да би то сви требало да схвате као водич за деловање“, истакао је Лавров.
Шеф руске дипломатије је то оценио као недостатак елементарних дипломатских вештина.
„То је у великој мери неетично, не само са дипломатске, него и са људске тачке гледишта. Ми то видимо и скрећемо пажњу на то“, рекао је Лавров.
Он је критиковао понашање Литваније, нагласивши да је Рига прешла све границе.
„Имамо разлога да верујемо да они, заједно са Светланом Тихановском (опозиција) раде не баш демократским методама у којима се много не брине о суверенитету Белорусије“, додао је он.
Подсетимо, у Белорусији се одржавају протест опозиције која не признаје победу Александра Лукашенка на одржаним председничким изборима 9. августа.