Како је објавио портал „Клан Косова“, Кљинаку тврди да су та саслушања у Србији рађена под притиском, те да је „саслушаванима прећено смрћу уколико не би сарађивали“.
„Они непрестано комуницирају са тужилаштвом српског окупатора и не само овај суд, већ су и Унмик и Еулекс сарађивали са Србијом да би оптужили бивше борце ОВК. Знамо да се све што Србија истражује ради у одређене сврхе. Тражили смо да то учини локални суд, али посланици су направили велику грешку када су гласали за Специјални суд. Тражили смо измену закона о овом суду због истраге свих ратних злочина“, навео је Кљинаку.
Гостујући у телевизијској емисији „Око 7“, он је рекао да су досијеи „довезени у пакету и остављени на пријемници“, после чега су приметили да су у њему документа.
Кљинаку је навео да су случај одмах пријавили медијима јер „никада нису веровали тужилаштву или међународној правди“.
Како тврди, потом су истражитељима Специјалног суда који су дошли у канцеларију казали шта се догодило.
„Сматрали смо то провокацијом. Дали смо три примерка медијима, а један смо сачували за косовско тужилаштво“, додао је он.
На питање шта је садржај ових досијеа, он је поновио да су у питању саслушања и комуникације Специјалног тужилаштва са колегама из Србије, који су желели да саслушају неке сведоке, као и да се односе на године 2008, 2009. и 2015.
Иначе, поменуту документацију, за коју приштински медији наводе да су „досијеи о злочинима на Косову и Метохији који садрже и имена сведока“, према ранијим тврдњама званичника Организације ветерана ОВК, тој организацији је доставила непозната особа.
У пакету са, наводно, 4.000 досијеа, било је и писмо са поруком да ће ускоро стићи још 7.000 таквих досијеа.
Приштински медији су објавили фотографије поменуте документације на којима се види да је махом реч о захтевима Специјалног истражног тима (СИТФ, којег је наследило Специјализовано тужилаштво) за сарадњу и за достављање информација, Београду и Приштини.
Прочитајте још: