Аутор чланка сматра да су индикативне и изјаве министарке енергетике Бугарске Теменушке Петкове. Како се наводи, у бугарској стратегији у сфери енергетике до 2030. године пројекат се не спомиње, а министарка је прошле седмице саопштила да се нова нуклеарна електрана можда и неће налазити у Беленама.
„То заправо значи да земља није сигурна када је реч о будућности електране, због чега је и није укључила у главни документ о развоју сектора“, наводи се у чланку.
Средином јуна руска корпорација „Росатом“ је потписала споразум о сарадњи са француском компанијом „Фраматом САС“ и америчком „ГЕ Стим Паур“ на пројекту „Белене“, подсећа аутор чланка.
„Ако 'Росатом' буде изабран за стратешког инвеститора градње, онда ће француска и америчка компанија бити кључни партнери приликом опремању електране 'Белене'. Зашто процес селекције није настављен у последња два или три месеца и какви су планови по том питању – није јасно “, наводи аутор.
Он сумња да је Бугарској потребна нова нуклеарна електрана, упркос изјавама Борисова да је пројекат „Белене“ неопходан, јер земља у будућности неће моћи да покрива своје енергетске потребе.
Са друге стране, председник парламентарне комисије за енергетику Валентин Николов сматра да је министарка Петкова само прецизирала да у споменутој стратегији не може бити конкретних детаља о нуклеарним електранама, јер се тамо говори о развоју сектора у целини.
Он сматра да је Бугарској потребна нуклеарна електрана, поред постојеће „Козлодуј“, јер „она није вечна“.
Прочитајте још: