„Нажалост, изгубили смо реч 'односи', као и значај те речи између наших земаља након што је Русија незаконито анектирала Крим и након што је почео рат на истоку земље. Данас има 14 хиљада погинулих а нема две територије наше независне земље. Стога за сада нисам пронашао одговарајуће речи о томе шта се догађа између нас“, рекао је Зеленски у Бечу на питања новинара какви су његови односи с руским председником Владимиром Путином.
Украјински лидер је, такође, истакао да је дијалог с Путином почео што је довело до тога да утихну сукоби у Донбасу.
Тај дијалог је, како је рекао, „сложенији него што су мислили, али постоји“, захваљујући чему је Украјина успела да врати кући својих 140 грађана.
„Сматрам да то и јесте почетак дијалога. А што се тиче односа с Путином, сматрам да је још увек рано говорити о томе“, додао је он.
Зеленски је подсетио да су пре поменутих догађаја грађани Украјине и Русије сматрали једни друге братским народима.
„Имали смо дивне односе“, рекао је он.
Раније је Зеленски изјавио да се не плаши разговора с Путином, јер, како је рекао, без тог дијалога неће бити мирног резултата када је реч о регулисању сукоба у Донбасу.
Последњи разговор између лидера Русије и Украјине одржан је 26. јула 2020. године.
Уједињење Крима и Русије
Крим се ујединио с Русијом после одржаног референдума у марту 2014. године након државног удара у Украјини, на ком се већина гласача Републике Крим и Севастопоља изјаснила за улазак у састав Русије.
Украјина сматра Крим својом територијом, али привремено окупираном, док су руске власти више пута саопштавале да су се Кримљани демократским путем и у складу са међународним правом и статутом УН изјаснили за присаједињење Русији.
Према речима руског председника Владимира Путина, питање Крима је „коначно затворено”.
Прочитајте још: