„Што се тиче ‘Северног тока’ мислим да је време да се по том питању смиримо. Видимо да САД свакодневно јавно покушавају да понизе ЕУ, пре свега Немачку, како САД, преко својих званичних представника захтевају од Немачке да увиди своју срећу и неопходност јачања своје енергетске безбедности, а под тим САД подразумевају одустајање од ‘Северног тока’ и прелазак на знатно скупљи амерички течни природни гас. Мислим, и то је моје лично мишљење, сада не говорим званично, то питање је питање части за Немачку“, рекао је Лавров на конференцији за новинаре после разговора с иранским колегом Џавадом Зарифом.
Амерички државни секретар Мајк Помпео изјавио је у понедељак да Вашингтон ствара коалицију како би омела завршетак изградње гасовода „Северни ток 2“.
У изјави за немачки „Билд“ Помпео је рекао да Америка сматра да пројекат представља ризик за Европу јер постаје зависна од руског гаса, а претња је и Украјини и све то „дубоко узнемирава многе Немце“.
Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова рекла је да Русија осуђује позиве америчког државног секретара, истичући да Вашингтон тако покушава да заузме европско тржиште гаса.
„Осуђујемо позиве на формирање некакве коалиције против гасовода, у који су немачке и друге компаније већ уложиле милијарде. Такве изјаве америчког државног секретара само утврђују праве намере Вашингтона који стреми да неконкурентним средствима заузме западноевропско тржиште гаса“, рекла је Захарова.
Подсетимо, пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње. Гасовод ће се протезати од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке.
Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се бори Украјина, која се плаши да ће изгубити приходе од транзита руског гаса, као и бројне европске земље, укључујући Пољску, Летонију и Литванију, а такође и Сједињене Америчке Државе, које желе да продају свој течни природни гас у ЕУ.
Пројекат „Северни ток 2“ реализује компанија „Норд стрим 2 АГ“ са јединим акционаром – „Гаспромом“. Европски партнери гасовода су „Ројал дач шел“, ОМВ, „Анжи“, „Унипер“ и „Винтершал“, који заједно финансирају 50 одсто пројекта, односно до 950 милиона евра.
Раније је немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила да се питање „Северног тока 2“ и случаја Наваљног морају одвојено посматрати.