„Вечерас је на карабашко-азербејџанској линији додира одржавана релативно константна напетост... У овом тренутку напето је у свим правцима линије додира... Оперативно-тактичка ситуација се није променила“, написала је Степањанова на Фејсбуку.
Према њеним речима, у неким областима настављено је гранатирање из артиљеријског и ватреног оружја.
„Да би побољшао борбене формације, непријатељ је покушао да се прегрупише и преусмери снаге. Ова дејства су на време приметиле и пресекле јединице Армије одбране (Карабаха)“, истакла је портпаролка.
Сукоби у Нагорно-Карабаху
Ситуација у Нагорно-Карабаху ескалирала је крајем прошле недеље. Две стране се међусобно оптужују за иницирање сукоба. Министарство одбране Азербејџана је 27. септембра саопштило да су Оружане снаге Јерменије гранатирале места на линији разграничења у Карабаху и да међу жртвама има цивила и војника. Према изјавама Министарства одбране Јерменије, Карабах је био подвргнут ваздушним и ракетним нападима. Јереван је тврдио да је Баку започео офанзиву у правцу Карабаха.
У непризнатој републици Нагорно-Карабах саопштили су да је неколико места, укључујући и главни град Степанакерт, подвргнуто артиљеријској паљби. Власти су позвале становништво да се сакрије, а касније су прогласиле ванредно стање и мобилизацију у Карабаху.
Јерменија је такође прогласила ратно стање и објавила општу мобилизацију. Председник Азербејџана одобрио је увођење ратног стања у бројним градовима и регионима земље и полицијски час у земљи, а такође је објавио делимичну мобилизацију.
Низ држава, укључујући Русију и Француску, позвале су стране да на уздржаност. Турска је објавила да ће пружити Азербејџану сву потребну подршку у контексту новог заоштравања ситуације у Нагорно-Карабаху.