„Ово је корак у правом смеру, али они заиста треба да томе теже до 2026. године“, написао је Маск на свом Твитер налогу.
Вишекратна употреба је један од главних трендова науке о свемирским ракетама, осмишљен првенствено да би се смањили трошкови лансирања. Русија још увек нема носаче ракета који се могу поново употребити.
Руски медији оцењују да је могуће да се под „потпуним поновним коришћењем“ у Масковом твиту то не односи само на ракету-носача, већ и на друге елементе ракете.
Дан раније, „Роскосмос“ је потписао уговор са Ракетно-космичким центром „Прогрес“. Реч је о нацрту пројекта за нову ракету-носача „Амур“ која ће бити у стању да се користи чак десет пута. „Амур“ има мотор на метан, а прво лансирање планирано је за 2026. годину.
Тренутно „Спејс икс“ у својој ракети „Фалкон“ користи технологију која омогућава вишекратну употребу, а први пут је ову технологију користио амерички „Блу ориџин“. У исто време „Рокет лаб“ ради на истраживању истог принципа рада на ракети „Електрон“.
У Русији поред Ракетно-космичког центра „Прогрес“, ракете за вишекратну употребу разрађује и компанија „С7“, али су оне ниже класе. Поред тога, и компаније у Кини и Европи планирају да направе ракете за вишекратну употребу.
Прочитајте још: