„Верујем да до тога неће доћи. Било какво мешање трећих страна у тај процес је деструктиван... Обратите пажњу на избалансирану позицију ОДКБ у том конфликту, веома опрезну, а то се ради с циљем да се не нашкоди преговарачком процесу. Сматрамо да све земље треба да се придржавају тог става, укључујући Турску“, рекао је Зас.
Он је тако одговорио новинарима на питање да ли ће та организација предузети нешто у случају отвореног мешања Турске у сукоб у Нагорно-Карабаху.
ОДКБ, како је рекао, не поздравља поступке ни Турске или било којих трећих земаља ако они излазе из оквира нормализације ситуације и решавања проблема.
Подсетио је да Повеља ОДКБ предвиђа укључивање у неки конфликт у случају да постоји реална опасност по целовитост неке земље-чланице.
Зас каже и да организација не разматра усвајање неких додатних мера због пребацивања страних бораца у Нагорно-Карабах.
„За сада одлука о неким баријерама или увођењу неких додатних мера у циљу борбе против пребацивања бораца из Сирије или других земља“, рекао је он.
Наводи да то питање представља изазов.
„Тешко је у овом тренутку проценити у ком обиму се они пребацују у зону конфликта. Очигледно, то се дешава. Тамо се појављују борци, плаћеници. То, наравно, није од користи. То представља одређени изазов не само за стране укључене у сукоб, него и за друге“, каже Зас.
Према његовим речима, Азербејџан неће напасти циљеве у Јерменији. Како каже, у Бакуу немају територијалне претензије према Јеревану.
„Уверен сам да таквог развоја ситуације неће бити. Прво због тога што су азербејџанске власти истицале да немају територијалне претензије према Јерменији и да не посежу за њеним суверенитетом. Друго, тамо има довољно здравог разума и одговорности према сопственим народом“, рекао је Зас у интервјуу за РТ.
Зас оцењује да ни Јерменија ни Азербејџан нису заинтересоване за ширење конфликта у Нагорно-Карабаху на регионални рат.
„Верујем да није у интересу ни Јерменије ни Азербејџа да конфликт прерасте у регионални рат. Не види да је могућ такав развој ситуације“, рекао је он.
Сукоби у Карабаху
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27 септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
Лидери Русије, Сједињених Америчких Држава и Француске позвали су Јереван и Азербејџан да хитно прекину сукобе и започну преговоре без предуслова. Турска је изјавила да ће Азербејџану пружити сваку помоћ, како на бојном пољу, тако и за преговарачким столом.