Према његовим речима, сада многе међународне организације не реагују на оно што се дешава, сматрајући формулу „територије у замену за мир“ прихватљивом.
Пашињан је рекао да га то подсећа на Минхенски споразум из 1938. године, када је политика пацификације, коју су спроводила руководства Велике Британије и Француске, довела до тога да је Немачка добила део територија Чехословачке и додао да су последице тог споразума свима познате.
„Питање је да ли ће свет дозволити да се појави нови Хитлер, овог пута у Малој Азији“, рекао је Пашињан.
Како је рекао, Азербејџан негира право Јермена који насељавају Нагорно-Карабах да управљају својом судбином.
Истовремено, он је упоредио реакцију међународне заједнице на деловање Турске на Јужном Кавказу са Минхенским споразумом из 1938. године.
Према његовим речима, Јерменија је раније сматрала да ће, уколико Турска постигне своје циљеве на Јужном Кавказу, то неизбежно довести до ланчане реакције, и да земље, које би могле да постану објекти дестабилизације,треба да предузму стратешке мере обуздавања.
„Али је у овој фази констатована чудна околност. Бројне државе са способностима стратешког обуздавања нису исправно процениле претњу, настављајући да питање разматрају само у контексту сукоба у Карабаху и сматрајући да формула 'територија у замену за мир' може да спасе ситуацију. Та ситуација је неприхватљива за нас и слична је Минхенском споразуму из 1938. године“, рекао је Пашињан у видео-обраћању сународницима.
Улога Русије у сукобу – на високом нивоу
Он се осврнуо и на улогу Русије у конфликту, рекавши да је она током ескалације сукоба у Карабаху на високом нивоу испунила улогу копредседавајуће Минском групом ОЕБС-а и стратешког савезника.
„Желео бих да изразим посебну захвалност руском председнику Владимиру Путину, са којим сам одржавао интензивне контакте. Током ових дана Русија је на високом нивоу успела да испуни улогу копредседавајуће Минском групом ОЕБС-а и стратешког савезника Јерменије. Уверен сам да ће се та улога недвосмислено испунити у најбољим традицијама пријатељства између јерменског и руског народа“, рекао је Пашињан.
Такође је захвалио на напорима лидерима двеју земаља копредседавајућих - Француској и Америци.
Прочитајте још: