„Током целог дана 24. октобра и у ноћи на 25, настављена су борбена дејства различитог интензитета у правцима Агдере, Хоџавенд, Физули, Хадрут, Губадли и Лачин. Непријатељ је гранатирао одбрамбене положаје азербејџанске војске из лаког наоружања, тенкова, минобацача и топова“, наводи се у саопштењу прес-службе азербејџанског Министарства.
Напомиње се да су се јединице азербејџанске војске помериле напред на положаје у Хоџавендском, Губадлинском и Лачинском рејону. Наводи се и да има велики број погинулих и рањених међу јерменском војском. Према подацима азербејџанског Министарства, азербејџанска војска је током дана онеспособила два тенка јерменских оружаних снага, као и два борбена возила пешадије, четири топа Д-30, систем „Гиацинт Б“ и седам јединица војне технике.
„Тренутно се борбе настављају на целој линији фронта“, резимирало је азербејџанско Министарство одбране.
Такође се додаје да су се јединице 1. батаљона 543. пука Оружаних снага Јерменије повукле у региону Губадли, претрпевши губитке.
Сукоб у Нагорно-Карабаху
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
У Москви су 9. октобра одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана који су трајали више од десет сати и завршени усвајањем споразума о прекиду ватре од поднева 10. октобра у хуманитарне сврхе ради размене ратних заробљеника и других притворених особа и тела мртвих. Међутим, истог дана стране су почеле да се међусобно оптужују за кршење примирја.
Други покушај организовања хуманитарног прекида ватре учињен је у ноћи између 17. и 18. октобра, али већ неколико сати након што је примирје ступило на снагу, Јерменија и Азербејџан међусобно су почели да се оптужују да га друга страна није испоштовала.
Прочитајте још: