00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:00
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Без сарадње Срба и Руса нема остварења словенског сна
16:00
30 мин
ВЕСТИ (реприза)
Колико су опасне ракете које је украјинска војска користила у нападима унутар Русије?
16:30
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Хоће ли бити Трећег светског рата
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Дуалност Милене Павловић Барили“
17:30
30 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Реалност је да се Партизан и Звезда боре за место у плеј-ину
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Розанов“
20:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Пет најсмртоноснијих новитета Северне Кореје: озбиљан сигнал за „америчке марионете“

© AP PhotoПарада у Северној Кореји
Парада у Северној Кореји - Sputnik Србија
Пратите нас
Моћ војно-индустријског комплекса Северне Кореје знатно је порасла последњих деценија. Недавно је показала развој новог главног тенка, као и највеће интерконтиненталне ракете у историји земље. Од користи им је било и искуство совјетске и руске одбрамбене индустрије. 

Десетог октобра 2020. године у Пјонгјангу, главном граду Северне Кореје, одржана је војна парада поводом 75 година од оснивања Радничке партије Кореје. То је био вероватно највеличанственији ноћни шоу на коме су представљени многи најновији узорци севернокорејске војне технике. За детаљнију анализу одлучио сам да одаберем пет најбољих нових производа севернкорејске одбрамбене индустрије, које смо видели на фотографијама Централне телеграфске агенције Кореје. 

Северна Кореја инспирисана руским тенком „Армата“ 

Пето место — нови главни тенк. У његовој конструкцији се види утицај америчког „Абрамса“ и руског тенка „Армата“. Наравно, још увек се не зна у којој је фази развој новог оклопног возила које још нема ни име. Можда су на паради приказани прототипови или макете, а можда су то тенкови из прве армијске серије који су већ прошли испитивања. 

Нови тенк је вероватно опремљен новим или приметно обновљеним топом са термо навлаком која обезбеђује боље хлађење цеви топа. Ојачан је оклоп топа и са бочних страна и дуж обода трупа, а ојачан је и кров куполе тенка. Нови производ севернокорејске одбрамбене индустрије је опремљен комплексом активне заштите — на снимцима се јасно виде радари мале величине и лансери овог комплекса са бочних страна куполе. Тенк има два лансера противтенковских вођених ракета. Вероватно ће се користити севернокорејска ракета која је слична руском преносном противтенковском ракетном систему типа „Корнет“. Тенк је наоружан новом опремом за нишањење, као и специјалним сензорима који помажу у избегавању уништавања противтенковске ракете. 

Шасија је такође модернизована — 7 точкова као код „Армате“ и нове гусенице са меканим гуменим „дубоким ципелама“ за кретање по асфалту на модерним путевима. Било би занимљиво, наравно, видети нови тенк у његовом природном станишту: на терену и на неравним подручјима. И вреди подсетити да ДНРК има јаку копнену војску која је формирана по совјетским традицијама, што значи да се тенковима додељује пресудна улога у случају потенцијалног сукоба са Јужном Корејом. 

Упозорење за Јужну Кореју

Четврто место — породица нових бацача ракета. На паради је приказано неколико типова лансера великог калибра који су слични по намени руским системима типа „Ураган“ и „Смерч“. Развојем хемијских технологија у ДНРК, одмах за водећим ракетним земљама, појавиле су се нове врсте чврстог горива са повећаним ослобађањем енергије. Ово је утицало на убрзање развоја ракетне технологије у земљи: појавиле су се нове тактичке (до 100 километара) и оперативно-тактичке ракете (до 300 километара), почела је конструкција ракета на чврсто гориво за подморнице, појавили су се вишецевни ракетни системи великог домета. 

Показано је неколико типова лансера са ракетама калибра 300-430 мм са процењеним дометом до 250 километара и супервелика тактичка ракета КН-25 са пречником корпуса од 600 мм и дометом до 380 километара. То су процене независних стручњака. 

Неке од лансера смо већ видели током испитивања нових ракета 2019. године. КН-25 по својим могућностима постаје најефикаснија ракета са дометом до 400 км и са већом прецизношћу од ракета типа SCUD које су раније биле основа оперативно-тактичких ракетних система војске ДНРК. У потенцијалном сукобу две Кореје, ракете домета до 400 км омогућавају гађање готово било ког циља у јужном делу Корејског полуострва. А сада би прецизност нових ракета требало да буде много већа него код старих ракета SCUD, а то им омогућава да погађају прилично широк спектар циљева, чак и са мањом и лакшом бојевом главом. Такође не смемо заборавити да обично ракетне системе за паљбу користе масовно читаве батерије или пукови. То значи да могу врло ефикасно да униште било која циљана подручја — положаје трупа, градове, луке, аеродроме и тако даље.

Паљба две ракете са нуклеарном бојевом главом

Треће место — севернокорејски „искандери“ и ракете малог домета „АТЦМС“. Пјонгјанг је имао успеха са прилично савременим и високотехнолошким ракетним системима. Реч је о ракетним системима малог домета KN-23 и KN-24, који су у стручној заједници добили имена „корејски искандер“ и „корејски АТЦМС“ због сличности у изгледу и функционалности. 

Реч је о ракетама које имају већи калибар од супермоћних ракета за вишеструке ракетне системе. Оне већ имају домет до 450-600 км и могу носити пуњење тешко до 500 кг. Ракете овог типа имају релативно високу прецизност (до 100 метара) и могу да носе нуклеарну бојеву главу. Наравно, велико је питање да ли је ДНРК, која је недавно постала нуклеарна сила, способна да произведе довољан број бојевих глава како би наоружала не само стратешке ракете, већ и ракете малог домета? С друге стране, чак и неколико ових ракета са нуклеарним наоружањем може нанети огромну штету било којој земљи. Ове су приказане на паради на две врсте лансера: на точковима и на гусеницама. Сви показани ракетни системи могу носити две ракете, а верује се да паљба две ракете чак и на тако великој удаљености и узимајући у обзир могуће скретање ракете са путање, може обезбедити загарантовано уништавање циља. 

ДНРК нема нуклеарне подморнице

Друго место — ракета за подморнице „Пуксонг 4“. Ракета је очигледно побољшана и модернизована верзија ракете „Пуксонг 3“, чија смо тестирања видели 2019. године. Процењени домет је 1.900 км. Њена нова верзија, вероватно, има готово исти домет, али нису искључена побољшања. На пример, комплекс средстава за превазилажење противракетне одбране или способност ношења неколико бојевих глава. Ове ракете још нису тестиране. 

У сваком случају, треба истаћи да су успеси ДНРК у стварању ракета на чврсто гориво за подморнице и савладавање технологије подводног лансирања — веома озбиљни. Али без нуклеарних ракетних подморница ће бити тешко у потпуности применити ова достигнућа. ДНРК сада може да гради само ненуклеарне подморнице-носаче са релативно малом аутономијом, али савремена средства противподморничке одбране ће прилично ефикасно налазити и уништавати такве подморнице. Сходно томе, постизање главног циља таквог ракетног система (наношење неизбежног удара на територији прекоморског непријатеља) може се наћи под претњом. Можда нас на овом подручју у наредним годинама очекују неке севернокорејске новине. 

Како је Москва помогла ДНРК са ракетом „Хвасонг 16“

И на крају, прво место — ракета „Хвасонг 16“ је најновија и највећа у историји севернокорејске ракетне технике. Ова инерконтинентална ракета, коју су неки стручњаци са осећајем за црни хумор назвали корона-интерконтинентална балистичка ракета, постала је сензација у финалном наступу на паради. Највећи светски покретни транспортер са 11 осовина на точковима носи прилично моћну ракету тежине од 80 до 120 тона (према различитим проценама). 

Шта се тренутно може рећи о новој ракети? Она користи ракетну технологију са мотором на течно гориво, сличну совјетској технологији из ’60-их година. Москва је активно помагала севернокорејској браћи комунистима да развију свој војно-индустријски комплекс, укључујући и пребацивање ракета, а затим су саборци из Египта и Сирије почели да деле оружје са Пјонгјангом.

Поред тога, велика је вероватноћа да су Севернокорејци уз помоћ војно-техничке обавештајне службе добили неке дораде области ракетне технологије. Није искључено ни да је нешто „процурило“ због хаоса и нереда који су се догодили у руском војно-индустријском комплексу деведесетих година. 

Било како било, ДНРК је успела да конструише своју интерконтиненталну ракету „Хвасонг 15“, а сада свету показује још напреднији систем. 

Демонстрирана је двостепена ракета дужине најмање 25 метара са пречником првог степена око 2,8 метара. На другом степену је постављена прилично обимна ракетна бојева глава, која готово сигурно може носити неколико бојевих глава индивидуалног навођења. 

Сматра се да је први степен нове ракете аналог првог степена перспективне свемирске ракете-носача „Унха-Икс“. Испитивања ове ракете још нису спроведена и можда ће требати више од месец дана да се ракета доведе до правог летећег модела, али само појављивање такве ракете говори о још увек непрекидном тражењу најефикасније реакције ДНРК на светски империјализам

Свака парада у ДНРК у протеклој деценији се сматра као презентациона платформа за нове ракетне технологије. Не постају сви модели технике стварни борбени системи, али то нас не спречава да са сигурношћу тврдимо да су успеси војно-индустријског комплекса ДНРК у потпуности реални, а да је војна моћ севернокорејске војске током последњих деценија знатно порасла. И апсолутно је неопходно да САД узму ово у обзир, а да не помињемо оне за које се у Пјонгјангу сматра да су „америчке марионете“.

Све вести
0
Прво нова обавештењаПрво стара обавештења
loader
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала