Kоментаришући све чешће изјаве америчких званичника да су спремни да продуже са Русијом уговор о смањењу и ограничењу стратешког офанзивног наоружања — али само под условима да га пре тога преброје, да провере које је категорије и да заправо успоставе контролу над фабрикама у којима се то оружје производило, као што се то радило деведесетих година прошлог века — Лавров је додао:
„Повратка таквом систему више никада неће бити.“
Наравно, то нису једини амерички услови, они би и да део новог уговора буде међуконтинентална ракета Сармат, и надзвучни комплекс Авангард, које је Русија спремна да укључи, али и комплекси Кинџал, Буревесник и беспилотна летелица опремљена атомским оружјем, који не потпадају под овај уговор.
И још приде — Русија треба да наговори Кину да учествује у договору.
За разлику од Америке, Русија је не само понудила неколико варијанти решења, него и једнострано предузела неке кораке:
„У настојању да стабилизујемо ситуацију и спречимо нову рунду трке у наоружању, ми смо, као што знате, једнострано прогласили мораторијум на размештање ракета средњег и кратког домета у Азијско-пацифичком региону и другим регионима света, све док се наши амерички партнери буду уздржавали од таквих мера“, рекао је Путин.
Русија сматра да ће продужавање уговора реално смањити претњу глобалној стабилности и безбедности. Зато је веома заинтересована за продужавање уговора, али не више од Америке, јер ће и у противном, сасвим сигурно, моћи да осигура своју безбедност.
И мада ни на који начин није директно повезано, својеврсном потврдом за то могла би се сматрати и Путинова најава да је у завршној фази стварање новог командног места са готово апсолутном заштитом, укључујући и стратешке нуклеарне снаге.
Споразум СТАРТ 3 између Русије и САД ступио је на снагу 5. фебруара 2011. године. Он предвиђа да обе стране смање количину свог атомског оружја, тако да не буде више од 700 балистичких ракета и балистичких ракета на подморницама и тешким бомбардерима, 1.550 бојевих глава и 800 лансирних рампи. Данас је СТАРТ једини важећи уговор између Русије и САД о ограничавању количине оружја и истећи ће 5. фебруара 2021. године.
Љубинка Милинчић у својој емисији „Мој поглед на Русију“ одговара и на следеће теме:
- Руска вакцина спасила милионе људи у свету
Да би натерале власт да увезе руску вакцину, јапанске мајке су морале да организују демонстрације.
- Иван Четврти је био Грозни, али су други европски владари били још грознији
Шта је мит, а шта историја у уобичајеним представама о последњем руском владару из династије Рјуриковића?