Представници САД, Француске и Велике Британије су, на састанку поводом 25 година од Дејтонског споразума, такође осудили величање, како су навели "ратних злочинаца у БиХ" и упутили речи подршке БиХ, преноси РТ Војводине на свом порталу.
САД: Инцко је потребан БиХ
Они су се сагласили да је институција високог представника у БиХ неопходна, а амбасадор САД Ричард Милс оценио је да је Инцко потребан БиХ у погледу одржавања мира и доношења битних одлука.
"Снажно подржавамо постојање те институције и мислим да би требало да се преиспита та одлука коју Додик спомиње да је пет наспрам два гласа да Инцко иде из БиХ", рекао је Милс.
Осврнуо се и на Дејтонски споразум, наводећи да је Америка имала велику улогу у његовом потписивању и да је од тада подржавала БиХ у дипломатском и финансијском смислу и поручио да ће наставити у том смеру.
Француска и Велика Британија: Осуђујемо глорификовање ратних злочина
Представница Француске је рекла да "подржава Инцка и осуђује глорификовање ратних злочина".
Амбасадорка Велике Британије Соња Фари поручила је да институција високог представника у БиХ мора да се одржи.
Она је осудила "вербални напад" Додика и оценила да је амбасадор Русије, која је у октобру председавала СБ УН, требало да позове, како је навела, чланове Председништва БиХ, уместо политичких лидера.
Фари је оценила да је последица тога говор Додика.
"Такође, ни у којем случају не подржавам величање ратних злочинаца", рекла је Фари.
Немачка: Не смеју се толерисати вербални напади
Претходно је амбасадор Гинтер Саутер, представник Немачке у УН, такође критиковао Додика осудивши, како је навео, увреде које је изрекао на рачун високог представника у БиХ и судија Уставног суда БиХ.
Он је нагласио да се не смеју толерисати вербални напади и непримерен језик.
"Мислио сам да ће овај састанак отворити могућност за дијалог о ситуацији у БиХ, а слушао сам јако дуг монолог пун персоналних напада на високог представника. Мислим да ово није начин на који Савет безбедности треба да разговара", рекао је он.
Додик је у обраћању критиковао Инцка, називајући га монструмом и странцем који сарађује с Бошњацима из Сарајева и говори само у њихово име.
Додик је тврдио да Србија, Хрватска и Република Српска желе да оде високи представник из БиХ, као и 50 одсто Федерације БиХ и оптужио Инцка да мрзи Србе и говори у име бошњачког народа, а не Дејтонског споразума.
На предлог амбасадора Русије при УН Василија Небензје синоћ је одржан онлајн састанак амбасадора земаља чланица Савета безбедности УН, на којем је учествовао и председник ХДЗ БиХ Драган Човић.
Лидер СДА Бакир Изетбеговић одбио је позив да учествује на састанку.
Прочитајте још: