На констатацију црногорских државних медија да је такав став изазвао бројне реакције у Црној Гори, у Европској комисији понављају да је поштовање добросуседских односа и сарадње основа за напредак ка ЕУ, али и за процесе стабилизације и придруживања региона.
„ЕУ позива на избегавање свих потеза који могу да угрозе међусобне пријатељске односе. Очување дијалога и климе поверења је од највеће важности посебно за земље које су на путу ка ЕУ“, каже портпаролка Комисије Ана Писонеро.
Писонеро наглашава да и Србија и Црна Гора солидно напредују ка ЕУ.
У Европској комисији нису одговарали на потпитања црногорских медија која су се односила на „познавање историјских чињеница“ које су довеле до одлуке Подгорице о протеривању амбасадора Србије, као ни на то да ли је ЕУ исто тражила од Београда када је 2008. године протеран амбасадор Црне Горе због признања једнострано проглашене независности Косова, пренео је Танјуг.
У последњем извештају Европске комисије, али и нацрту закључака Савета ЕУ, констатује се да Србија наставља свој позитиван ангажман када је реч о регионалној сарадњи и добросуседским односима.
Подсетимо, Вархељи је поздравио то што је Влада Србије повукла одлуку о протеривању амбасадора Црне Горе Тарзана Милошевића и позвао Црну Гору да уради исто.
Прочитајте још: