Портпаролка је подсетила да је већина учесника видео-конференције, која је одржана 25. новембра, констатовала да једностране санкције крше права држава на одрживи развој, а такође ометају пружање хуманитарне помоћи.
„Представници држава, које се 'баве' таквим мерама ради остварења сопствених геополитичких циљева, нису могли да убеде друге у 'прецизну' природу санкција које уводе и оперативност такозваних 'хуманитарних изузетака'. У земљама у развоју, посебно у онима које се суочавају са оружаним сукобима, добро су свесни тога да санкције ударају на све гране националне економије. Цело становништво трпи због њих. У време пандемије вируса корона њихов ефекат поприма размере ванредне катастрофе. Сматрамо да је веома важно што се на платформама УН покреће све жешћа расправа на тему датог проблема и износе бројне конструктивне иницијативе које привлаче шири круг истомишљеника“, наводи се у саопштењу Захарове.
Захарова је указала на значај улоге специјалног известиоца УН о негативном утицају једностраних принудних мера на људска права.
„Русија се доследно залаже за искључивање праксе увођења једностраних принудних мера које нису засноване на међународном праву, а које су, између осталог, уведене као допуна мерама које је усвојио Савет безбедности УН. Упорно промовишемо такав став приликом контаката са страним партнерима, представницима Секретаријата УН. Овај проблем уврштавамо међу приоритете у светској Организацији“, истиче Захарова.
Она је том приликом подсетила на иницијативу руског председника Владимира Путина о формирању „зелених коридора“.
„Позивамо заинтересоване земље и институције система УН да формирају услове за заједничку реализацију иницијативе“, поручила је руска дипломата.
Подсетимо, Путин је крајем марта на самиту Г20 о вирусу корона изјавио да током кризе треба створити такозване „зелене коридоре“ ослобођене трговинских ратова и санкција за међусобно снабдевање лековима, храном, опремом и технологијом.
Прочитајте још: