„Наша вакцина се прави на такав начин да ће бити ефикасна против свих облика ковида, који ће се можда појављивати. Узет је у обзир еволутивни процес вируса, вакцина је направљена на посебан начин. То је потпуно нова технологија, дакле реч је о иновативној вакцини“, рекао је Петров, истакавши да би вакцина требало да буде хипоалергена.
Према његовим речима, вакцина је добијена методом генетичког инжењеринга и за њену производњу није потребан вирусни патоген и друге компоненте и елементи, повезани са инфективним патогеном.
Петров додаје да су у току претклиничка испитивања вакцине „Урал“ на мишевима, након чега ће „Медсинтез“ започети клиничка испитивања.
Вакцина ће се моћи транспортовати и чувати на температурама од +2 до +8 степени у течном облику, што поједностављује процес транспортa.
Према мишљењу Петрова, „Медсинтез“ ће моћи да испоручује вакцину у земље Блиског Истока и Јужне Америке, одакле су већ стигли одговарајући захтеви.
У августу је Министарство здравља Русије регистровало прву вакцину на свету за превенцију ковида 19, коју је развио Научно-истраживачки центар „Гамалеја“. Вакцина је названa „Спутњик Ве“ (Спутник V). Вакцина се заснива на проученој и проверној платформи хуманих аденовирусних вектора, чије су важне предности безбедност, ефикасност и непостојање дугорочних нежељених ефеката.
Прочитајте још: