Истраживачи су користили напредну технику скрининга на 170 хоспитализованих пацијената да би открили аутоантитела која пацијенту наносе колатералну штету нападајући сопствене органе и имунолошки систем уместо да погађају вирус.
Током истраживања упоређивана су и антитела пацијената који су имали блаже или асимптоматске инфекције, као и оних који нису били заражени вирусом корона.
Код пацијената хоспитализованих са ковидом 19 пронашли су аутоантитела, попут интерферона, природних ћелија убица и Те ћелија, која би могла да поремете рад имунолошког система, који у основи треба да нападне непријатеља, то јест вирус.
Присуство аутоантитела је више пута откривено код најкритичнијих пацијената заражених короном, а експерименти спроведени на мишевима показали су да су аутоантитела вероватно погоршала болест.
Истраживачи, нажалост, нису пронашли ниједно специфично аутоантитело у вези са ковидом 19 које би могло упозори лекаре на развој тешког облика короне код пацијената.
Мистерија око развијања клиничке слике различите тежине остаје, али истраживање сугерише да људи са већ постојећим аутоантителима имају већи ризик да озбиљно оболе од ковида 19.
Истраживање, које тек треба да прође рецензију, подржава идеју да би се, бар за поједине пацијенте, ковид 19 могао сматрати аутоимуном болешћу коју је активирао вирус корона.
Неколико ранијих студија открило је да да су пацијенти без аутоимуне болести у својој здравственој историји развили ова аутоантитела након што су се заразили ковидом 19. Друга истраживања су показала да пацијенти са озбиљним клиничком сликом узрокованом короном могу да развију аутоантитела на интерфероне, још једну кључну компоненту људске способности да се бори против вирусних инфекција, преноси РТ.
У додатној студији, објављеној ове недеље у часопису „Нејчр неуросајнс“, утврђено је да протеин вируса може да прође кроз крвно-мождану баријеру код мишева, што сугерише да би исто могло бити могуће и код људи, а могло би да објасни и нека забрињавајућа питања повезана са озбиљном стањем пацијената заражених вирусом корона.
Прочитајте још: